iDNES.cz

Koupili zámky a nechali je zchátrat, soud dva Italy potrestal podmínkou

  7:28
Lounský soud potrestal liknavý přístup italských majitelů k opravě zámků v Postoloprtech, Cítolibech a k baroknímu statku v Kystře. Ten už mezitím bagry srovnaly se zemí a chystají se tu stavební pozemky.

Podle znaleckých posudků došlo k degradaci zámku Postoloprty v rozsahu 50 procent, což je už stav velice alarmující. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Za to, že nechali zchátrat tři kulturní památky na Lounsku, rozdal tamní okresní soud majitelům podmíněné tresty.

Podle soudu dva italští podnikatelé svým liknavým přístupem k opravám historicky cenné stavby zásadně poškodili.

„Nikdo není nucen si pořizovat památkově chráněné objekty. Pokud tak z vlastní vůle učiní, tak na sebe přenáší nemalé finanční břímě a samozřejmě i speciální péči s tím spojenou,“ uvedla při vynášení rozsudku soudkyně Blanka Šišová.

„Smyslem památkové ochrany je povinnost komplexní péče, tak, aby byla zachována kulturní podstata památek pro budoucí generaci,“ dodala Šišová.

Lounský soud začal případ projednávat loni na podzim. Obžaloba vinila Maura Piccininiho, že jako jednatel společností, které vlastní zámky v Cítolibech, Postoloprtech a do roku 2013 i zemědělský dvůr Kystra, řádně neplnil povinnosti vlastníka kulturní památky vyplývající ze zákona (psali jsme o tom zde).

Majitel památek před loňským soudem:

28. listopadu 2018

Soudkyně mu vyměřila souhrnný trest ve výši 18 měsíců podmíněně odložený na dobu 30 měsíců.

Druhý obžalovaný Gian Giacomo Barretti vykonával funkci jednatele společnosti, která vlastnila statek v Kystře od roku 2013 do začátku roku 2017. Jeho soudkyně potrestala šesti měsíci podmíněně odloženými na 15 měsíců.

Ani jeden z obžalovaných si včera rozsudek osobně nevyslechl. Prostřednictvím svých právních zástupců se z jednání omluvili. Advokáti výši trestů s odvoláním na to, že nemají souhlas svých klientů, nijak nekomentovali.

Podle znalců je poškození kulturních památek opravdu rozsáhlé

Oni i státní zástupkyně si ale nechali lhůtu na odvolání, rozsudek tak zatím není pravomocný. Během soudního projednávání stav památek hodnotilo několik znalců, kteří konstatovali, že poškození je rozsáhlé.

„Znalecké posudky jednoznačně uvedly, že došlo k degradaci objektů. V případě zámku Postoloprty v rozsahu 50 procent, což je už stav velice alarmující. U zámku v Cítolibech v rozsahu 35 procent a u zemědělského dvora Kystra z 60 procent,“ upozornila soudkyně.

Z někdejšího barokního statku v Kystře na Lounsku zbyly jen ruiny:

9. března 2019

Poškození se týká fasád a střech, ale také interiérů kvůli zatékání. Na stavu objektů se podepsali i vandalové. U některých částí dvora v Kystře došlo ke zřícení kleneb a zdí.

Obhájci obžalovaných argumentovali tím, že v době, kdy je společnosti kupovaly od předchozích vlastníků, už památky byly značně stavebně poškozené a že do oprav nějaké částky investovaly.

To podle soudkyně ale nestačilo. Obžalovaným vytkla, že přes dílčí opravy chyběla vize komplexní péče, která je pro zachování kulturní hodnoty klíčová.

Co se zámky bude dál, se neví, majitelé je už zkoušeli prodat

„I přes dílčí opravy, které byly prováděny zejména v Cítolibech a Postoloprtech, lze konstatovat, že taková péče o památky je nedostatečná,“ pronesla soudkyně.

V širokém časovém období jsou investice deseti, respektive pěti milionů korun zanedbatelné. V Kystře chyběla jakákoli průběžná péče, a to i přesto, že společnost měla příjmy z pronájmů polností, a tudíž mohla nějaké částky na záchranu památky poskytnout,“ dodala soudkyně.

Zámky v Postoloprtech a Cítolibech nadále patří firmám, v nichž působí jako jednatel Mauro Piccinini. Jaké má s nimi plány, není jasné. V minulosti se pokoušel o prodej.

Zemědělský dvůr Kystra už neexistuje, barokní statek na začátku března, několik týdnů poté, co ministerstvo kultury zrušilo památkou ochranu, zdemolovaly bagry.

Městys Slavětín nad Ohří, který těsně předtím památku získal, tam časem plánuje výstavbu.

zpět na článek