iDNES.cz

Nové sanitky v Ústeckém kraji jsou prostornější i s nosítky pro těžké váhy

  7:42
Šest nových sanitek s elektronicky ovládanými nosítky, která mají nosnost až 320 kilogramů, i novou přístavbu výjezdové základny v Ústí nad Labem využívají od úterý krajští záchranáři. V přízemí dvoupodlažní budovy fungují garáže pro služební vozy, v patře pak našlo nové zázemí vedení záchranky.

Pět vozů Volkswagen Crafter za 18,9 milionů korun pořídili záchranáři s finančním přispěním Ústeckého kraje, dalších 2,7 milionu pak stál vůz Transporter T6 pořízený z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Nové vozy budou jezdit na výjezdových základnách v Ústí, České Kamenici, Teplicích, Žatci, Kadani a v Lovosicích,“ sdělil mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník s tím, že sanitky jsou nejen modernější, ale i prostornější. 

„Je v nich mnohem více místa a také nosítka, s kterými se dá manipulovat i uvnitř. Zároveň mají nosnost až 320 kilogramů a ovládají se elektronicky, tudíž šetří záda záchranářů. Výrazně tím usnadňují naši práci v terénu,“ vysvětlil.

Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje (ZZS ÚK) zároveň převzala do užívání novou dvoupodlažní přístavbu objektu výjezdové základny v Ústí nad Labem. Její výstavba začala loni v srpnu, stála 19,4 milionu korun a investorem stavby byl Ústecké kraj.

„Původní budova z roku 2003 už pro nás nebyla kapacitně dostačující,“ vysvětlil Petr Bureš, náměstek pro nelékařské profese a statutární zástupce ředitele ZZS ÚK s tím, že v prvním podlaží jsou garáže a sklady a ve druhém se nacházejí kanceláře vedení záchranné služby.

Randez Vous systém

Krajští záchranáři evidují v posledních dnech na severu Čech asi 230 až 250 výjezdů za 24 hodin. Aby svou práci co nejvíce zefektivnili, funguje v Ústí od 1. listopadu víceúrovňový potkávací systém výjezdových skupin, tzv. Randez Vous.

„Lékař s řidičem-záchranářem vyjedou na místo menším vozem, který je vybaven stejnými prostředky jako sanitka, jen v něm nejsou transportní nosítka. V případě, že zdravotní stav pacienta nevyžaduje po dobu transportu do nemocnice přítomnost lékaře, může se v menším autě vrátit zpět na základnu nebo je operačním střediskem vyslán k dalšímu případu,“ vysvětlil Voleník s tím, že podobný systém funguje v mnoha zemích. 

Od 1. ledna by měl být v rámci kraje zaveden i v Teplicích.

Autor:
zpět na článek