Zachránit populaci syslů ve Středohoří pomáhají i mláďata ze Švédska

  15:30
I letos pokračuje záchrana ohroženého sysla obecného v Chráněné krajinné oblasti České středohoří a na dalších místech Česka. Do celkem šesti lokalit bylo během léta vypuštěno rekordních 171 jedinců. Vůbec poprvé sem přitom byli letecky dopraveni syslové ze švédské zoologické zahrady Nordens Ark.

Někteří sysli se z vypouštěcích ohrádek sami v krátkém čase podhrabou, jiní využijí nabídnuté úkryty a potravu po delší dobu. | foto: Tereza Brzobohatá, AOPK ČR

Syslí mláďata ze Švédska putovala po příletu do vypouštěcích boxů poblíž Rané u Loun, postupně se z nich podhrabala a začala zkoumat okolí. 

„Osmnáct letošních mláďat zvládlo dlouhou cestu letadlem bez problémů, několik hodin po přistání již aktivně zkoumala speciální vypouštěcí ohrádku v lokalitě Hliniště,“ uvedla koordinátorka záchranného programu Tereza Brzobohatá s tím, že švédská zvířata doplnilo ještě 25 syslů ze zoo Hluboká nad Vltavou.

Další téměř tři desítky zvířat pak pocházejí ze zoo Norimberk. Ta byla vypuštěna v nedaleké přírodní rezervaci Písečný vrch.

„Vzájemná blízkost obou míst by měla syslům v Českém středohoří umožnit přirozenou výměnu jedinců mezi jednotlivými populacemi,“ zmínila Brzobohatá.

Rozrostly se i další lokality

Osmdesát syslů pak bylo z téhož důvodu odchyceno na známé „syslí louce“ na Radouči v Mladé Boleslavi a vypuštěni byli v lokalitách u Loděnice u Berouna, na letišti v Kolíně a ve Velkých Pavlovicích na jižní Moravě.

Sysel obecný

Patří mezi kriticky ohrožené druhy české přírody. V minulosti ho lidé pronásledovali a cíleně hubili jako zemědělského škůdce. Počty syslů klesaly také kvůli změnám v hospodaření v krajině a ubyla místa, která by mohl samovolně osídlit.

V republice žilo loni odhadem osm tisíc syslů obecných. Při zahájení záchranného programu v roce 2008 jich bylo asi jen 3 600. 

„Výsledky letošního monitoringu ale naznačují, že dlouhá zima a chladné deštivé jaro v kombinaci s častými přívalovými dešti syslům moc nepřály a proti loňskému roku těchto ohrožených hlodavců asi o dvě tisícovky ubylo,“ upozornila koordinátorka.

Na programu záchrany syslů obecných spolupracuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR s Muzeem Karlovy Vary a několika zoologickými zahradami. Celkem byly od té doby do přírody vypuštěny stovky zvířat.

Autor: