Vybydlenou historickou ulici v Ústí čeká demolice, padne osmnáct domů

  8:24
Kdysi bydlela v ústecké ulici Na Nivách střední vrstva a dělníci z okolních továren, dnes už v ní nikdo není. Domy se rozpadají. Ústečtí radní proto rozhodli, že budovy v této ulici půjdou k zemi, a vyhlásili zakázku na jejich zboření. Celkem se jedná o 18 domů.

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Jejich stavební konstrukce byla po dobu posledních dvaceti let nepřetržitě vystavena působení klimatických podmínek. Některé objekty byly zasaženy i požáry, které zde založili vandalové (více o tom zde).

„S ohledem na kritický havarijní stavebně technický stav objektů bylo rozhodnuto provést jejich demolici,“ sdělila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Náklady na zboření, které podle radnice budou zhruba 16,5 milionu korun, uhradí město ze svého rozpočtu. 

Ústí nad Labem „ulici duchů“ ve čtvrti Předlice odkoupilo loni za 400 tisíc od dědiců podnikatele Jana Davida Horského. Bývalý majitel před lety plánoval, že domy zrekonstruuje. To se nestalo a postupně zchátraly.

Původní plán magistrátu byl získat na zbourání státní dotaci, tu nakonec vedení města odmítlo, protože se jim nelíbily její podmínky. Například, že by na pozemcích deset let nesmělo nic vyrůst. 

Co však s pozemky po zbourání budov radnice udělá, zatím nezveřejnila. Jasné je zatím pouze to, že po demolici firma, která vyhraje výběrové řízení, v celém prostoru vysadí trávu.

Demolice ve dvou fázích

Zakázka se uskuteční ve dvou navazujících fázích. První etapa zahrnuje demolici dvanácti objektů podél levé strany ulice. Druhá etapa pak šesti bytových domů podél pravé strany. 

Součástí je i odtěžení zpevněných ploch dvorních traktů a plotových zídek. Po zboření nadzemních konstrukcí objektů se podle Macové provede demolice podzemních částí konstrukce včetně podlahy nejnižších podlaží.

Samotné zbourání bude podle odhadů trvat deset měsíců od vyhlášení soutěže na výběr firmy, která práce provede, zajistí odvoz odpadu, zasypání sklepů a zatravnění. Výběrové řízení chce vedení města vyhlásit v listopadu. 

„Zástavba pochází z počátku 20. století a je sympatickou ukázkou dobového urbanismu. Je velká škoda, že taková ulice z města zmizí. Bylo by pěkné, kdyby se tento symbol ústeckého zmaru otočil a po případném zbourání stal symbolem naděje. Pak by oběť této příjemné historické zástavby nepřišla nazmar,“ řekl před časem MF DNES historik Martin Krsek.

Ulici Na Nivách opustili její původní obyvatelé, hlavně čeští Němci, po druhé světové válce. Před odsunem tu krátce přebýval také významný ústecký podnikatel s textilním zbožím Carl Friedrich Wolfrum. V 70. letech sem přišli Romové z likvidovaných slovenských osad.

Video ulice Na Nivách, o níž město loni uvažovalo, že jí dá nový lesk: