Kritizovaný vepřín se zatím stavět nebude, Ústecký kraj projekt nepřijal

  7:08
Plánovaná výstavba vepřína pro šest tisíc prasat ve vesnici Vrbka, jež je součástí Budyně nad Ohří na Litoměřicku, se zatím neuskuteční. Krajský úřad vrátil investorovi projekt k přepracování a doplnění, celý proces schvalování vlivů stavby vepřína na životní prostředí (tzv. EIA) se tak vrací na začátek.

Výkrmna pro více než šest tisíc prasat by měla vzniknout v bývalém zemědělském areálu postaveném v 60. letech minulého století. (17. června 2020) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Obyvatelé Vrbky a okolních obcí plánovanou stavbu tvrdě kritizují. Obávají se hluku, dopravní zátěže a hlavně zápachu.

„Vrácení k přepracování považuji za úspěch, ale hlavně je to výsledek seriózní práce k stanovisku, které bylo provázeno velkými emocemi,“ uvedl starosta Budyně Petr Medáček.

„Už při dřívějších jednáních se nám technologická vybavenost zdála nízká pro 21. století. Proto jsme sepsali dostatečně jasné stanovisko, aby technologická kvalita postoupila do jiného patra,“ doplnil starosta.

Vrácení dokumentace místní vítají. „Ideální by pro nás v tuto chvíli bylo, pokud by se investor rozhodl od záměru ustoupit,“ konstatoval Miloš Jirsa, jeden z iniciátorů petice proti vybudování výkrmny prasat, která byla kraji předána na veřejném projednání minulý týden.

K zastavení plánů investora by mohlo podle starosty Medáčka dojít v případě, že požadované technologické změny plánovanou výstavbu velmi zdraží.

„Potom by se radnice pokusila pozemky získat nebo alespoň nasměrovat jejich majitele na jiný druh činnosti, který by tolik neohrožoval kvalitu života v takové blízkosti od obytných domů,“ přiblížil Medáček.

Vrácení dokumentace k přepracování nechtěl Josef Kubiš, ředitel společnosti Agro Jesenice, která je investorem stavby vepřína, komentovat.