Zmatení voliči nebyli uplacení, uzavřela policie prověřování voleb v Bílině

  12:48
Policisté ukončili prověřování, zda někdo při letošních krajských volbách uplácel voliče v Bílině na Teplicku. Podezření vyvstalo poté, co do jedné z volebních místností dorazila zmatená skupina lidí. Policie však nezjistila, že by přišli volit za peníze, případ proto takzvaně založila.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Neprokázalo se, že by došlo k protiprávnímu jednání. Případ byl založen,“ sdělil policejní mluvčí Dan Vítek.

Přiblížil, že policie zkoumala kamerové záznamy a vyslechla i několik lidí. „Uplácení se nepotvrdilo,“ podotkl Vítek.

S podezřením na možné kupčení s hlasy policii kontaktovala předsedkyně jedné z volebních komisí. Do volební místnosti v ulici M. Švabinského se totiž v jednom okamžiku nahrnulo více lidí.

„Předsedkyně volební komise nám sdělila, že do místnosti najednou přišla větší skupinka lidí, jednali zmatečně a nevěděli jak hlasovat. Zdálo se jí to podezřelé, tak uvědomila policii,“ řekl už dříve tajemník městského úřadu v Bílině Ladislav Kvěch.

Při večerním sčítání voličů se podle něj však ukázalo, že jich k urnám v daný den přišlo jen o nepatrné množství více, než tomu bylo u předchozích voleb.

„Bylo to asi o deset lidí více. Situaci jsme samozřejmě i dál monitorovali, nic dalšího podezřelého tam ale nebylo,“ doplnil tajemník. 

Podezření na kupčení s hlasy se v Bílině neobjevilo zdaleka poprvé. Volby už se ve městě v minulosti dokonce musely i opakovat.

Autor: