Resocializace je nemožná, žháře z Vejprt poslal soud do přísnějšího ústavu

  10:30
Muž, jenž loni v lednu založil tragický požár domova pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, musí do zařízení s přísnějším režimem. Ústecký krajský soud vyhověl návrhu státního zastupitelství a s ohledem na mužův zdravotní stav rozhodl o uložení zabezpečovací detence.

Dům pro zdravotně postižené ve Vejprtech, kde při tragédii v lednu 2020 zemřelo osm lidí, devátý zemřel později v nemocnici. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Jsou k tomu splněny veškeré podmínky,“ řekla předsedkyně senátu Kamila Krejcarová a odkázala na závěry znaleckých posudků.

Znalci muže označili za vysoce nebezpečného pro společnost. Podle nich jde o člověka se středně těžkou mentální retardací, hrubě disharmonicky strukturovanou nerozvinutou osobnost se sklony k labilitě a agresivitě.

Hodnotu IQ u něj stanovili na 35 až 49 bodů. Resocializaci a léčbu odborníci označili za nemožnou.

Požár ve vejprtském domově Kavkaz určeném pro mentálně postižené muže vypukl loni 19. ledna brzy ráno. Muž byl tehdy klientem zařízení.

Podle vyšetřovacích závěrů zapálil polštář na pohovce ve společenské místnosti, pak přivřel dveře a odešel.

Jeho čin měl tragické následky. Osm klientů se udusilo na místě, devátý zemřel později v nemocnici.

20. ledna 2020

Kriminalisté kvůli zdravotnímu stavu pachatele případ odložili. „Z hlediska trestního práva je nepříčetný. Jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti byly v době spáchání skutku vymizelé,“ řekl už dříve náměstek šéfa krajského státního zastupitelství Dan Anděl.

Policie věc původně vyšetřovala jako obecné ohrožení. Za této právní kvalifikace by trestně odpovědnému pachateli hrozil až osmiletý trest.

Vejprtská městská správa sociálních služeb, pod níž domov spadá, provedla po události interní šetření. Na jeho základě následně označila za podezřelé tři klienty, které přemístila z Vejprt do léčeben v jiných městech. Zmíněný pachatel je jedním z této trojice.

Sedmačtyřicetiletý muž se tedy v současnosti nachází v běžné léčebně. Zařízení soudu zaslalo zprávu o jeho stavu a chování. Z ní vyplývá, že je velmi často agresivní a fyzicky napadá ostatní pacienty i personál. Má sklony provokovat a sebepoškozuje se.

Soudního jednání se muž nezúčastnil, protože toho není schopen.

Zabezpečovací detence se vykonává ve zvláštních ústavech, kde mají klienti potřebnou zdravotní péči, mohou absolvovat různé programy, například psychologické, a kde je zároveň střeží vězeňská služba. Detence není časově omezená. Trvá tak dlouho, dokud je potřeba.

V souvislosti s tragickým požárem běží také prověřování, zda něco nebylo zanedbáno již před požárem. Například zda byly dodrženy všechny protipožární normy. Dohled nad touto částí vede chomutovské státní zastupitelství.

31. srpna 2020