Varnsdorf nechal strhnout vybydlený dům, náklady chce po jeho majiteli

  16:14
Varnsdorfská radnice nechala zbourat vybydlený a vyhořelý dům z roku 1832 na vjezdu do města. Soukromý majitel zchátralého historického objektu s radnicí nekomunikoval, a tak město přistoupilo k demolici samo. Pozemky pod nemovitostí totiž patří městu. Vzniklé náklady bude po majiteli vymáhat.

V červenci roku 2019 zachvátil dům již druhý rozsáhlý požár, od té doby byl neobyvatelný. | foto: město Varnsdorf

„Bohužel, dlouhá léta v tomto historickém domě z roku 1832 bydleli sociálně slabší obyvatelé, což se mu stalo osudným,“ řekl starosta města Roland Solloch (za ANO).

Před dvěma lety dům poničil již druhý rozsáhlý požár a objekt se stal neobyvatelným. Stát zůstalo pouze přízemí s částí prvního patra.

Město vyzývalo majitele, aby objekt nechal odstranit, protože se nachází v blízkosti velmi frekventované silnice při vjezdu do města a pro své okolí je nebezpečný. 

„S městem ale nekomunikoval a dům opustil. Přistoupili jsme tak k demolici domu z moci úřední, kdy stavební úřad z důvodu bezpečnosti nařídil demolici. Vynaložené náklady budeme po majiteli vymáhat,“ doplnil starosta.

Před demolicí se z domu podařilo zachránit alespoň historický vstupní portál. „Ve spolupráci dobrovolných hasičů s firmou provádějící demolici byl z objektu opatrně vyjmut a přemístěn do depozitáře místního muzea,“ doplnil místostarosta města Jiří Sucharda (ODS).

Konkrétní plány, jak využít prázdný pozemek, zatím radnice nemá. Už teď má však připravený projekt na demolici bývalé textilní továrny v Západní ulici. Čeká pouze na vyhlášení vhodného dotačního titulu, který by pokryl část nákladů. Před časem nechalo město zbourat i budovy ubytoven v Lounské ulici a vedle kina Panorama.

Autor: