iDNES.cz

Primáti v Ústí by se mohli dočkat lepšího zázemí, město uvolnilo peníze

  7:08
Primáti z ústecké zoo by se mohli dočkat lepších podmínek pro chov. Radní totiž schválili uvolnit z rozpočtu města částku 3,5 milionu, která má jít na zpracování projektové dokumentace na stavbu nového pavilonu pro lidoopy.

Do nového zázemí by měli jít i orangutani. Pavilon by měl být koncipován jako soubor vnějších a vnitřních expozic | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Právě nový pavilon pro lidoopy je pro zoo prioritou, aby se mohla vrátit mezi kvalitní zoologické zahrady sdružené v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Členství jí bylo na dva roky pozastaveno právě kvůli tomu, že řada zvířat žije v zastaralých a nevyhovujících pavilonech.

„Pro návrat jsme už zvládli první etapu generelu (rozvoje zoo, jehož autorem je ředitel instituce Roman Končel – pozn. red.), například jsou hotové výběhy pro vydry a řada věcí je opravena,“ řekla náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO).

„Nyní se posouváme do náročnější druhé etapy. Pro zahradu každoročně uvolňujeme ze závěrečného účtu města peníze navíc. Bohužel se v zoo od 90. let v podstatě nic neinvestovalo. Dluh města vůči zoo je dlouhodobý a změnit situaci mávnutím proutku je velmi těžké,“ dodala Nechybová.

Stávající pavilony primátů nesplňují stanovené normy mezinárodních chovných programů a mají zcela nevyhovující zázemí, především velice málo prostoru pro manipulaci a provádění běžných chovatelských činností. Kvůli časové tísni město zvolilo cestu projetu bez předchozí studie či architektonické soutěže.

Nový pavilon by měl být koncipován jako soubor vnějších a vnitřních expozic pro jednotlivé druhy primátů, tedy orangutany bornejské, gibbony bělolící, hulmany jávské a makaky kápové.

„A také voliéra pro jeřáby mandžuské, kteří jsou nyní u slonů. Ale to je v podstatě jen ohrazená plocha a není to finančně náročné,“ přiblížil Končel.

V areálu, jenž má vyrůst ve výběhu jelena sika, který je v horní části zoo u slonů, by mělo být i zázemí pro ošetřovatele a sklady. Návštěvníkům by měl být umožněn vstup jak k vnějším výběhům, tak i k vnitřním expozicím v několika úrovních.

Předběžné náklady na nový pavilon jsou 100 milionů korun. „Je to odhad, cenu určí až projekt,“ upozornil primátor Petr Nedvědický (ANO).

Podle ředitele zahrady může být areál o něco dražší, ale rozhodne projekt a cena v době, kdy se bude stavět. Zoo bude určovat rozměry výběhů a ubikací pro jednotlivé lidoopy.

„Pravidla pro chov zvířat se stále zpřísňují. Abychom byli v předstihu, budeme jednat s architekty o rozměrech o 15 procent většími než nyní, abychom měli do budoucna náskok,“ zmínil Končel.

Zahrada už letos dostala od města 1,39 milionu korun na rozvoj – 347 tisíc je určeno na projektovou dokumentaci pro výstavbu expozice ptáků jihovýchodní Asie, necelých 339 tisíc na projektovou dokumentaci pro novou expozici vodních ptáků a téměř 707 tisíc půjde na přestavbu exotária.

Projekt pro zázemí ptáků už byl zadán, pro exotárium bude v nejbližší době. „Pokud vše půjde hladce, expozice pro vodní ptáky by se mohla začít stavět příští rok na jaře,“ podotkl šéf zoo, která čeká na rozhodnutí, zda v prestižním klubu zůstane.

„Do konce července bychom EAZA měli zaslat první zprávu. Na kontrole u nás byl náš mentor a šéf liberecké zoo David Nejedlo. Zprávu již odeslal a byla relativně příznivá. Myslím, že pokud budou schváleny finance na stavbu areálu pro lidoopy a zoo každý rok dostane částku na rozvoj, nebude nic bránit tomu, abychom mohli zůstat členy EAZA,“ poznamenal Končel.

zpět na článek