Ústí nad Labem nerozšíří bioplynovou stanici, nechce další zápach

  7:08
Bioplynová stanice v ústeckých Všebořicích se rozšiřovat nebude. Firma Bioplyn Energy, která ji provozuje, požádala krajský úřad o ukončení posuzování vlivu záměru na životní prostředí (EIA). O ten před časem kraj požádala rada města Ústí nad Labem, která zároveň vydala nesouhlas s rozšířením stanice.

Firma, jež má pole u Starých Předlic v pronájmu, sem vozí organické hnojivo, které na rozdíl od chemických zapáchá. | foto: J. Zobal

Hlavním důvodem byly četné stížnosti obyvatel na obtěžující zápach. Ten je způsoben aplikací hnojiv digestátu a fugátu, ke které v Ústí a okolí docházelo opakovaně v průběhu předchozích let.

„Důvodem jsou negativní ohlasy obyvatel v Ústí nad Labem i v okolních městech a obcích,“ vysvětlil primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO).

Bioplynová stanice byla spuštěna v roce 2013 a v současnosti zpracovává zhruba 11 tisíc tun bioodpadů a zhruba 5 tisíc tun ostatních surovin za rok.

„Rozšíření stanice by znamenalo dvojnásobné zvýšení její kapacity, což je s ohledem na kvalitu životního prostředí nežádoucí,“ poznamenal Nedvědický.

Naopak rozšířit své kapacity plánuje i bioplynová stanice Ahníkov nedaleko Málkova na Chomutovsku, která už svůj záměr ohlásila krajskému úřadu.

Stanice Ahníkov byla spuštěna do provozu v roce 2012 a nyní zpracovává přibližně 31 tisíc tun bioodpadů a 6 600 tun ostatních surovin.

Po rozšíření by měla zpracovávat až 57 tisíc tun bioodpadu. Dotčené obce a veřejnost se mohou k záměru vyjádřit do 20. července.