iDNES.cz

Soud musí znovu řešit žalobu rodiny z ubytovny, že jí Ústí nenabídlo bydlení

  12:38
Rodina, která se musela vystěhovat ze zavřené ubytovny v ústecké Klíšské ulici, uspěla u Nejvyššího správního soudu i s druhou kasační stížností. Krajský soud bude muset znovu projednat její žalobu na město, kterému romská rodina vyčítá, že se jí nepostaral o náhradní bydlení.

Ubytovnu Klíšská její majitelka zavřela předloni v červnu, nájemníci se museli vystěhovat. Řada z nich se tehdy obávala toho, že kvůli vyhlášení bezdoplatkových zón skončí na ulici. (25. května 2018) | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Ubytovnu se její provozovatelka rozhodla zavřít k poslednímu červnu 2018. Nájemníkům proto neprodloužila smlouvy. Zmíněná rodina ji měla uzavřenou na dobu od 1. ledna právě do 30. června.

Právní zástupce rodiny argumentoval, že se město svou nečinností dopustilo nezákonného zásahu.

Krajský soud však v roce 2018 uvedl, že šlo čistě i o vztah mezi nimi a pronajímatelkou a že z ničeho nevyplývá, proč by se Ústí mělo angažovat v hledání jejich nového bydlení, natož když se jedná o lidi s trvalým pobytem v České Lípě.

Uzavřel, že k žádnému zásahu do jejich práv nedošlo a že chybí oprávnění k podání žaloby. Tu proto odmítl.

Podle Nejvyššího správního soudu však krajský soud případ příliš odbyl. Nenabádá ho, aby rozhodl jinak, ale požaduje po něm, aby se s argumentací rodiny vypořádal podrobněji.

„Znovu posoudí otázku aktivní procesní legitimace stěžovatelů, vypořádá jejich argumentaci k otázce dotčení jejich veřejného subjektivního práva na zajištění náhradního bydlení, kterou uplatnili v žalobě, a vyjádří se i k potenciálnímu dopadu jimi zmiňovaného nálezu Ústavního soudu na projednávanou věc,“ píše v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu předseda senátu Jaroslav Vlašín.

Zároveň dodal, že naproti tomu rodina by měla být sdílnější v tom, proč by podle ní mělo náhradní bydlení zajistit město.

Rodina po vystěhování z ubytovny podala ke krajskému soudu návrh i na zrušení tzv. bezdoplatkových zón v Ústí, jimiž se město chtělo bránit přílivu nových problémových lidí z jiných částí země.

25. května 2018

Argumentovala tím, že právě kvůli vyhlášení zón nedostala novou nájemní smlouvu, a byla tak bezprostředně ohrožená bezdomovectvím a extrémní chudobou.

I v tomto případě krajský soud její návrh odmítl s tím, že se vyhlášené opatření nijak nemohlo dotknout jejích práv, a Nejvyšší správní soud i tento verdikt zrušil a nařídil, aby v Ústí věc řešili znovu.

K poslednímu červnu 2018 přestaly v Ústí fungovat dvě ubytovny. Vedle té v Klíšské ulici ještě další v Purkyňově ulici na Střekově. Jejich někdejší provozovatelka Lea Anderlová v minulosti řekla, že je zavřela ryze ze zdravotních důvodů, ne kvůli vyhlášení bezdoplatkových zón. V objektech mají být časem nové byty.

Téma bezdoplatkových zón, které i jiná města podle svých argumentů vyhlašují kvůli zamezení přívalu nepřizpůsobivých lidí, se stalo hodně diskutovaným. U Ústavního soudu leží už dva roky návrh na jejich zrušení, který podala skupina senátorů.

zpět na článek