iDNES.cz

Výstava v ústeckém muzeu ukáže osudy starých knih, od roku 1584 po dnešek

  16:18
Jak vypadají knihy ze 16. a 17. století i faksimile, tedy kopie starých knih, uvidí návštěvníci výstavy nazvané I knihy mají osudy, která dnes začíná v ústeckém muzeu. Mapuje vývoj knihovnictví na Ústecku od jeho prvopočátků až k dnešní Severočeské vědecké knihovně.

Kurátorka výstavy Eliška Weisnerová stojí u původně čtyřsvazkového kancionálu, který nechal v 16. století zhotovit Abraham Hroch z Mezilešic - císařský rada, prokurátor vyššího zemského soudu v Ústí nad Labem, milovník umění a mecenáš. Zachovaly se tři svazky. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Právě letošní 75. výročí Severočeské vědecké knihovny, která je největší v regionu, bylo podnětem ke vzniku výstavy.

„Kromě nejstarší knihy, kterou je šachová příručka z roku 1584, lidé uvidí faksimile středověkých knih vydaných ve 20. století, které Severočeská knihovna čtenářům běžně nepůjčuje,“ řekla kurátorka výstavy Eliška Wiesnerová.

Zájemci si mohou prohlédnout i knihy nejstarší ústecké Děkanské knihovny z konce 16. století, které má muzeum ve sbírkách.

„Původně knihovna měla 400 svazků ze 16. a 17. století, dnes je jich v depozitáři muzea o něco méně. Výstava přiblíží i historii velké knihovny, která byla na Lidickém náměstí otevřena v roce 1912, fungovala do konce 2. sv. války a pak byla srovnána se zemí,“ sdělila Wiesnerová.

Součástí expozice jsou rovněž starší stroje na vazbu a na klížení knih, které se v ručním knihařství používají do současnosti. A také exlibris, což je zdobený štítek knih.

„Jsou to umělecká díla a bylo to vlastně označení knihy a býval zde podpis jejího majitele, aby kdokoli, který si ji půjčil, věděl, komu ji má vrátit. Dnes jsou tato malá umělecká díla ceněná u sběratelů,“ zmínila Wiesnerová.

Kurátorka výstavy také připomněla, že muzeum si některé kvůli výstavě vypůjčilo – například kopie exlibris známé ústecké průmyslnické rodiny Wolfrumů.

Výstava I knihy mají osudy potrvá do 4. října.

zpět na článek