Zima už školy zavírat nebude, Ústecký kraj schválil opravy za stamiliony

  7:04
Zastupitelé Ústeckého kraje odsouhlasili investiční akce zhruba za 830 milionů korun, které budou hrazeny z úvěru 1,5 miliardy korun schváleného už v prosinci. Opraví se několik mostů, domovy pro seniory, silnice, ale především 12 škol, z nichž je řada ve špatném stavu. U šesti se začne už letos.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„V letošním roce bude z úvěru čerpáno 220,5 milionu korun na důležité opravy škol. Další investice pak jsou naplánované až do roku 2025,“ řekl radní pro investice a majetek Tomáš Rieger (ODS).

Ještě v letošním roce se má začít opravovat šest škol v nejhorším stavu. U některých z nich v minulých letech krajští hygienici hrozili jejich uzavřením, v zimě v nich docházelo kvůli nedostatečnému vytápění dokonce i k omezování výuky.

Opravena bude například teplická střední škola stavební, kde se za 30 milionů také vybaví dílny truhlářů a vymění výpočetní technika.

Nové topení či vytápěné nové skleníky a klimatizovaný sklad bude mít za 36 milionů korun jirkovská škola spadající pod Střední školu technickou, gastronomickou a automobilní v Chomutově. Právě kvůli špatnému vytápění zde dochází v zimě i k přerušení výuky.

„Budeme mít i klimatizovaný sklad, budovu na odborný výcvik zahradníků i prodejnu našich sazenic a výpěstků. Velmi to vítáme, skleníky jsou dnes nevytápěné,“ řekl ředitel školy Jiří Mladý.

Druhý balík investic se některým nezamlouval

Podle opozičního zastupitele Milana Šťovíčka (STAN) se na opravy ředitelé už připravují a bylo důležité je schválit nyní, aby se mohlo o prázdninách začít.

Opozici se nicméně nelíbilo i současné schválení druhého balíku investic za 610 milionů plánovaných až do roku 2025. „Není důvod je schvalovat nyní, ale nejprve zjistit, zda na některé z nich nelze zajistit dotace. Trošku mi také vadí, že tento seznam akcí známe velmi krátce, a necítím tak dostatečnou kompetenci o tom rozhodnout,“ upozornil další opoziční zastupitel Filip Ušák (STAN).

Podle jeho kolegy Štefana Drozda je pochopitelná letošní oprava škol, ale málo představitelné, že by druhý balík investic financoval samotný kraj pouze ze svých zdrojů. „Tak se to nedělá,“ řekl Drozd.

Další opoziční zastupitel Jan Paparega (Lepší sever) doporučil celý tento balík investic stáhnout, protože i podle něj zatím snesou odklad a je lepší nejprve vše dopracovat a zkusit najít dotace. Jeho kolega Martin Klika naproti tomu byl pro schválení, protože kraj musí mít předem finance na projektové dokumentace.

Oprava pěti mostů

„Je to zásobník projektů, které je nutné udělat a budeme i tak hledat, zda na některé bude možné čerpat různé dotace,“ ujistil zastupitele primátor Jan Schiller (ANO). „Pokud se dotace najdou, můžeme finance z úvěru využít jinde, nebo je také nemusíme čerpat vůbec,“ doplnil radní Rieger.

V investicích na další čtyři roky je naplánována také oprava dalších šesti škol, z nichž nejdražší bude rekonstrukce objektu Diplomat pro teplickou konzervatoř za 100 milionů.

Díky penězům z úvěru se počítá i s opravou pěti mostů, které jsou také v havarijním stavu. Týká se to například historického mostu v Dobroměřicích, dvou mostů ve Rtyni nad Bílinou nebo mostu přes železnici u Kadaně, který se při opravě za 92 milionů současně zvýší. Za 45 milionů korun se pak také odstraní sesuv a opraví silnice ve Staňkovicích.