iDNES.cz

Na distanční výuku se školy připravily, dětem půjčují tablety a notebooky

  14:28
Proti jarním měsícům, kdy se školy uzavřely na několik týdnů a učitelé i žáci s online výukou neměli žádné zkušenosti, je dnes situace zcela jiná. Školy se na opětovné zavedení distanční výuky začaly připravovat hned od začátku školního roku.

Žáci 6. A Masarykovy základní školy v Litoměřicích přinesli do ředitelny notebooky, které si budou moci vypůjčit děti v rámci distanční výuky. (13. 10. 2020) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Abychom neučili jenom přes notebooky, připravujeme pro zkvalitnění výuky tři počítačové učebny, kde bude například lepší ozvučení. Za podstatné považuji také používání úložiště, kam je možné zasílat videa, zadávat úkoly a vůbec komunikovat,“ přibližuje přípravy na výuku Martin Alinče, ředitel ústecké Základní školy Elišky Krásnohorské, do které chodí sedm stovek žáků.

Každý den dvě hodiny online výuky čekají na žáky ze základní školy v Úštěku. Už na jaře se děti, kromě prvních a druhých ročníků, učily prostřednictvím videokonferencí. Na webových stránkách školy se žáci přihlásili do aplikace, kam učitelé vkládali domácí úkoly nebo pracovní listy.

Podle ředitelky školy Renaty Opočenské teď mohou zapůjčit dětem tablet nebo notebook, aby se online mohli učit všichni. „Technicky to zajištěné máme, případné problémy budeme řešit, až se to rozjede,“ doplnila ředitelka.

Hodně práce teď čeká na rodiče, zejména prvňáků. „Bohužel letošní prvňáci jsou v trochu jiné situaci, než byli ti v březnu,“ říká Renata Opočenská. Doufá, že se děti, alespoň ty na prvním stupni, do školy znovu vrátí tak, jak bylo avizováno, tedy 2. listopadu.

Návod, jak se do školního systému přihlásit, poslala dětem i rodičům Masarykova základní škola v Litoměřicích. Zjistili totiž, že to někteří rodiče nevědí a nemohou svým dětem poradit. Děti budou dostávat úkoly přes školní informační systém na celý týden.

„Čistě online výuku nepovažujeme za dobrou jak pro děti, tak pro učitele. Hlavně pro děti na prvním stupni není příliš dobré, aby pracovaly denně čtyři pět hodin online,“ uvedl ředitel školy Karel Kynzl. Těm, kteří nemají počítač, ho půjčí, aby online výuku mohli absolvovat všichni.

Počítač nebo tablet je připravena půjčit žákům také základní škola v Libouchci na Ústecku. „Dětem ho zapůjčíme po dobu distanční výuky a pak ho vrátí,“ plánuje ředitelka školy Martina Vlachová.

V Mojžíři online výuka nepřichází v úvahu, říká ředitel

Zcela jiná je situace na základní škole v ústecké čtvrti Mojžíř, sociálně vyloučené lokalitě.

„U nás distanční výuka online formou vůbec nepřichází v úvahu,“ shrnuje situaci na škole její ředitel Karel Bendlmajer.

„V naší lokalitě je dost obtížné vysvětlit pojem distanční vzdělávání, aby děti pochopily, že tentokrát je to povinné,“ dodává ředitel a očekává, že se do online výuky zapojí maximálně 25 procent žáků, ti ostatní pojedou v osvědčené papírové formě.

zpět na článek