iDNES.cz

Nemocnicím v kraji se hlásí dobrovolníci, pomoc nabídlo i Sasko

  16:38
Sousední Sasko nabídlo Ústeckému kraji pomoc s pacienty nakaženými koronavirem. Pokud by počet infikovaných dál strmě narůstal, je německá spolková země připravena umístit desítky pacientů na akutních lůžkách v nemocnicích blízko u hranic.

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Podle prvních jednání by tuto zdravotní péči částečně hradily české zdravotní pojišťovny a částečně saská vláda.

„Za tuto nabídku jim velmi děkujeme,“ uvedl dosluhující hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) s tím, že nabídka je závislá na tom, zda se situace nezhorší i v Sasku.

„Momentálně je tam situace mnohem lepší než u nás,“ dodal Bubeníček.

To na severu Čech počet nemocných s koronavirem raketově roste. „Ve středu přibylo rekordních 511 případů infikovaných, což je opravdu hodně a je to nejvíce od začátku epidemie. Situace není jednoduchá, ale není kritická a je zatím zvládnutelná,“ řekl hejtman.

Průměrný věk hospitalizovaných pacientů s koronavirem je podle primáře ústeckého infekčního oddělení Pavla Dlouhého 69 let a průměrný věk zemřelých, kterých je v regionu od jara 37, je nad 75 let. Většinou šlo o pacienty s řadou dalších onemocnění.

Kvůli nárůstu pacientů otevřela Krajská zdravotní (KZ), která se stará o pět nemocnic v regionu, další oddělení pro nemocné s covidem-19. Jedenadvacet nových lůžek je v ordinacích gastroenterologie v ústecké Masarykově nemocnici.

„Dnes bylo v nemocnicích KZ na standardních lůžkách hospitalizováno 89 pacientů s nemocí covid-19. Dalších 34 je na jednotkách intenzivní péče a osmnáct z nich je připojeno na umělou plicní ventilaci,“ sdělil generální ředitel KZ Petr Fiala a dodal, že pro tyto pacienty je v KZ vyčleněno celkem 176 lůžek, 49 z nich pro intenzivní péči.

S dětmi nebo v karanténě zůstalo 140 sester a lékařů

„Zatím máme dostatečné kapacity, standardní lůžka jsou obsazena z 60 procent a ta intenzivní ze 75 procent. Stále rezervy jsou a KZ je schopna je navyšovat i do budoucna,“ podotkl primář Dlouhý.

Nemocnice v Ústeckém kraji nejvíce limituje zdravotnický personál, který kvůli nákaze musí být doma. S dětmi nebo v karanténě zůstalo 140 sester a lékařů a lékařek. Zdravotnická zařízení již musela postupně začít omezovat plánované operace. Netýká se to ale onkologických pacientů a akutní péče.

Všem nemocnicím v regionu také krajský krizový štáb doporučil, aby s ohledem na situaci omezily všechny investice a opravy.

Hejtman Bubeníček se také obrátil na obyvatele a poprosil je, aby vyslyšeli výzvu největších nemocnic a přišli pomoci. „Každá ruka, nejen zdravotníků, ale i pomocného personálu je nyní potřeba. Věřím, že lidé výzvu o pomoc vyslyší,“ sdělil hejtman.

Dobrovolníci už na tuto výzvu reagují, přihlásilo se jich přes 300 a další stále volají.

V domovech platí zákaz vycházení

Krajský úřad také s okamžitou platností vyhlásil zákaz vycházení pro klienty v domovech se zvláštním režimem a pro seniory. Ode dneška mohou jen na zahrady přiléhající k domovům.

Doteď totiž jejich obyvatelé mohli chodit volně například do center měst, a i proto v některých domovech přibylo nakažených. Například v teplickém domově U Nových lázní je devět pozitivních klientů, dva zaměstnanci a další dva čekají na testy.

Z dubského domova Na výšině museli být dva klienti převezeni do nemocnice a minimálně dva členové personálu mají potvrzenou nákazu covid-19. V krabčickém domově už pro nemocné vytvořili samostatnou jednotku.

zpět na článek