iDNES.cz

Nemocnice daly práci už desítkám běženců, ti chtějí hlavně kratší smlouvy

  14:12
V Ústeckém kraji už má podle úřadu práce zaměstnání na 1 700 uprchlíků z Ukrajiny. Proti začátku dubna práci našlo více než dvakrát tolik zájemců, tehdy mělo místo 500 lidí a dalších 1 150 bylo v evidenci úřadu práce. Dnes je v tomto seznamu kolem 800 lidí.

Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině v Ústí nad Labem prošlo už přes 14 tisíc uprchlíků. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Nelze však říci, kolik procent z uprchlíků, mezi nimiž jsou v drtivé většině ženy s dětmi, pracuje, nebo práci shání. Není totiž jasné, kolik přesně uprchlíků v kraji žije.

Někteří registrovaní s vízem na takzvané strpění se vydávají dál na západ, další ještě třeba nevyužili lhůtu na přihlášení úřadům. Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině v Ústí prošlo už přes 14 tisíc uprchlíků.

I z anket a rozhovorů, jež MF DNES přinášela v uplynulých dnech, ale vyplývá, že ženy chtějí pracovat a nespokojí se s pětitisícovým příspěvkem od státu. A ukrajinští zájemci a zájemkyně podle zkušeností severočeského úřadu práce v evidenci nezůstávají dlouho.

„Nejčastěji pracují jako montážní a manipulační dělníci, dále dělníci ve výrobě skla nebo jako pomocní pracovníci v zemědělství,“ sdělila mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Protože do Česka přicházejí především ženy s dětmi, z nichž se většina chce vrátit po válce na Ukrajinu, vyhledávají zájemkyně hlavně krátkodobé pracovní poměry.

„Jsou také časté případy, kdy jedna maminka hlídá děti a další čtyři pak mohou chodit do práce,“ přibližuje ředitel odboru zaměstnanosti krajského úřadu práce Jaroslav Kunc.

Nemocnice i hotelová kuchyně

Řada z ukrajinských uprchlic pracuje u největšího zaměstnavatele na severu Čech, u společnosti Krajská zdravotní (KZ), která spravuje sedm nemocnic. Společnost od začátku války na Ukrajině (24. února) přijala na čtyři desítky lidí z Ukrajiny. Z toho 15 lékařů, sedm všeobecných a šest praktických sester, tři sanitáře a jednu porodní asistentku. Minimálně dalších 40 by do KZ ale ještě mohlo podle poptávky nastoupit.

Mezi uprchlíky jsou i vysoce kvalifikovaní zaměstnanci, kteří práci získali například v ČEZ. „Zatím jich ČEZ zaměstnal osm na dohodu o práci. Pět z nich je v divizi klasická energetika a tři v divizi jaderná energetika. Další jsou v jednání, například dva by měli v květnu nastoupit rovněž do divize jaderná energetika,“ řekl mluvčí firmy Ota Schnepp.

O tom, že zájem pracovat je mezi ženami velký, svědčí například i skutečnost, že z 240 žen, které jsou se svými dětmi ubytované v ústeckém hotelu Vladimir, má práci většina. O jejich děti se starají další běženkyně v hotelové školce.

„Zatím práci stále hledám, ale kamarádka pracuje v kuchyni jednoho hotelu. Další třeba na úpravách parku,“ popisuje paní Olga.

Zkušenosti? Převažují pozitiva

Zaměstnavatelé mají o Ukrajinky zájem. Obsazují posty, o které dlouhodobě neměli zájem našinci. Takto ženy zaměstnává například děčínské Ryko, Bohušovická mlékárna či AGC Processing Teplice.

„Jsou to jednotky lidí, nemáme volná pracovní místa, protože lidé u nás pracovat chtějí. Ale podpořili jsme ty, kteří doma přijali utečence z Ukrajiny, nyní jim budeme vyplácet finanční pomoc,“ přiblížil personální ředitel Libor Sehnal a podotkl, že více uprchlíků přišlo do firmy AGC Automotive Czech v Chudeřicích.

„V současné době u nás pracuje 15 zaměstnanců z Ukrajiny, kteří museli utéct před válkou. Zkušenosti jsou s nimi naprosto stejné, jako s pracovníky z Čech, převažují pozitiva,“ přiblížil personální ředitel chudeřické firmy Tomáš Brokeš.

S kalendářem jarních prací v sadech a na polích se začínají objevovat volná místa v zemědělství. Řada farem na severu Čech spoléhá právě na zájem ze strany Ukrajinců.

zpět na článek