Pevnostní město Terezín má svého prvního virtuálního průvodce pro turisty

  15:28
Prohlídku historického pevnostního města Terezín s výkladem dějin od vzniku pevnosti až po konec 2. světové války nabízí nový virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace Smartguide. Návštěvníkům umožní pohybovat se samostatně bez průvodce, což přispěje i proti šíření covidu-19.

Tomáš Rieger z Památníku Terezín představuje nového virtuálního průvodce v podobě mobilní aplikace Smartguide. Aplikace přiblíží historii města od jeho vzniku až po ukončení 2. světové války. Nabídne více jak 50 bodů zájmu a 2 naučné trasy ve 3 jazycích. | foto: Radim Nytl

„Virtuální průvodce nabízí více jak padesát bodů zájmu a dvě naučné trasy ve třech jazycích. Oficiální aplikaci s historicky faktickým a kvalitním obsahem pro české i zahraniční návštěvníky připravili Památník Terezín ve spolupráci s městem Terezín a firmou SmartGuide,“ uvedl vedoucí vnějších vztahů a marketingu Památníku Terezín Tomáš Rieger.

Audioprůvodce v mobilu přiblíží historii města od jeho vzniku až po období konce druhé světové války. V aplikaci jsou dvě tematické trasy s fotografiemi a zajímavými příběhy v češtině, němčině a angličtině.

Poznávací trasa “Bývalé Terezínské ghetto” připravená Památníkem Terezín přiblíží návštěvníkům život ve městě během 2 světové války.

Druhá trasa “Bývalé pevnostní město” připravená městem se věnuje období vzniku pevnosti v 18. a 19. století. Obě trasy budou do začátku října 2020 poskytnuty zdarma všem českým návštěvníkům.

„Vznikl tak vůbec první jednotný průvodce pro město Terezín i pro nejznámější památku na jeho území, Památník Terezín, a uživatelé tak budou mít vše pohodlně pohromadě,“ podotkl Rieger.

„Virtuální průvodce umožní návštěvníkům chodit samostatně bez skupinek, čímž se turisté více rozprostřou v prostoru a předejde se dalšímu šíření koronaviru,“ doplnil Rieger.

Celého průvodce lze stáhnout plně do offline včetně map a audia a ušetřit tak mobilní data. „Přes všechny výhody virtuálního průvodce zůstává i nadále možnost prohlídky expozic s živým průvodcem, neboť i taková prohlídka má své výhody,“ ubezpečil Rieger.

Aplikaci chtějí město Terezín a Památník využívat i k zasílání push notifikací a také k upozornění návštěvníků na speciální akce, rozesílání aktuálních bezpečnostních informací či oznámení o dočasném uzavření expozice.

„Za revolucí v bezpečném a pohodlném poznávání nových destinací stojí česká technologická společnost SmartGuide. Její technologickou platformu pro publikování interaktivních audiovizuálních průvodců používal Památník Terezín již tři roky a celkem je dostupných přes 400 destinací po světě,“ sdělil Rieger.

„SmartGuide si oblíbili cestovatelé, kteří chtějí prozkoumávat svým vlastním tempem, poslouchat pohlcující příběhy připravené místními průvodci a objevit skrytá místa mimo hlavní cestu,“ dodal Rieger.