V Terezíně spadla po silných deštích další část střechy Žižkových kasáren

  11:26,  aktualizováno  12:44
V Terezíně se po silných deštích a bouřce zřítila další část střechy Žižkových kasáren. Informovala o tom Česká televize s tím, že nikdo nebyl zraněn.

Žižkova kasárna na snímku po bouři. | foto: Město Terezín

„Je to poměrně velký kus,“ zhodnotil situaci vedoucí odboru rozvoje a výstavby terezínské radnice Robert Czetmayer s tím, že větší část zřícené střechy spadla do uzavřeného nádvoří.

„Včera jsme poslali mail na ministra financí, ministra pro místní rozvoj a ministra kultury s fotografiemi před a po pádu střechy s tím, že je opravdu nejvyšší čas něco konat. Jestli vůbec chtějí něco konat. Obávám se, že pokud se nezačne rychle jednat, Žižkova kasárna skutečně spadnou,“ vysvětlil Czetmayer.

Mail obdržel i hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO).

„Honíme tady minuty,“ uvedl starosta města René Tomášek.

O opravě chátrající památky, která už v roce 2017 při vichřici o část střechy a v roce 2020 o další kus, se totiž mluví už řadu let, zatím se ale zdá být v nedohlednu.

Na místo se jezdí dívat politici již několik let. Vláda městu loni v létě přislíbila peníze na rekonstrukci zchátralé stavby z fondu Národního plánu obnovy.

Současný ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) však při své dubnové návštěvě uvedl, že se zhruba 700 milionů korun na opravu nepoužije. Nelze podle něj naplnit kritéria, která s čerpáním financí souvisejí, řekl tehdy.

Už v době, kdy bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) peníze z Národního plánu obnovy přislíbila, nicméně nebylo jasné, kde se vezmou další stovky milionů korun.

Loni na podzim totiž odhadovaná částka na opravu rozsáhlého komplexu činila více než miliardu. Bartoš také řekl, že jasný plán, kde se finance na opravu seženou, zatím není. Na projektové přípravě by se finančně měl podílet kraj.

Radnice: Už nevíme, kam se obrátit

O dalším postupu zatím nemá město žádné detailní informace. „Vím akorát, že se měli sejít (ministr kultury Martin) Baxa (ODS) s Bartošem, že proběhlo jednání, ale žádné závěry nemáme,“ uvedl starosta Tomášek.

Podle neoficiálních informací by měl Terezín dostat 50 milionů korun na přípravu projektové dokumentace. „My potřebujeme peníze teď, abychom ten barák zastabilizovali. Není možné, abychom další dva roky projektovali, mezitím to spadne a nebude co zachraňovat,“ je přesvědčen Czetmayer.

V první etapě je podle něj nutné zachránit střechu. „Kdybychom střechu dokázali nadzvednout, položit vedle a zakrýt plachtami, objekt má šanci. Už nevíme, na koho se s žádostí o pomoc máme obrátit,“ dodal.

Pevnost Terezín, jejíž součástí jsou i Žižkova kasárna, byla založena 10. října 1780 Josefem II. , kdy císař položil základní kámen. Roku 1782 byla pevnost prohlášena svobodným královským městem. Za druhé světové války tady nacisté zřídili židovské ghetto a koncentrační tábor. Od devadesátých let minulého století, kdy odtud odešli poslední vojáci, kasárna chátrají.

Autoři: ,