iDNES.cz

Žádná chemie. Teplická botanická bojuje proti škůdcům přirozenými nepřáteli

  9:24
Botanická zahrada v Teplicích zkouší v boji proti škůdcům biologickou ochranu rostlin, jež sází na jejich přirozené nepřátele. Výhodou je využití přírodních a šetrných způsobů, které nezatěžují životní prostředí. Jejich nástup je sice pomalejší než v případě použití chemie, účinky jsou ale dlouhodobější.

Kurátor teplické botanické zahrady Jan Ptáček | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Biologickou ochranu jsme se rozhodli vyzkoušet v expozičním skleníku Tropicana. Kvůli trápení se sviluškou jsme zvolili dravého roztoče phytoseilus persimilis, který vyhledává a vysává dospělce, nymfy, larvy i vajíčka svilušek. Dospělý roztoč dokáže denně zlikvidovat až pět dospělých svilušek nebo dvacet larev a vajíček,“ sdělil kurátor botanické zahrady Jan Ptáček.

Druhým živým organismem, kterého zahrada v boji proti škůdcům nasadila, je dravé slunéčko cryptolaemus mountrouzieri, jehož dospělci a larvy vyhledávají všechna životní stadia červců. Jedna larva dokáže zkonzumovat až 250 červců za dobu svého vývoje.

„Zkušenosti z botanických zahrad jsou různé. Některé si biologickou ochranu chválí a fungují s ní bez problémů, jiné ji nevyužívají, nebo s ní mají vyloženě špatnou zkušenost,“ přiblížil ředitel Petr Šíla s tím, že návštěvníci se ale nemusejí ničeho obávat.

„Nemusí se bát, že by při procházce skleníkem kolem nich lezli draví brouci nebo roztoči, protože si jich v rozlehlém prostoru našeho skleníku ani nevšimnou,“ dodal.

Botanické zahrady z celého světa se proti škůdcům brání z několika důvodů. Mnoho z pěstovaných rostlin totiž patří mezi kriticky ohrožené druhy a jejich případný úhyn kvůli silnému napadení škůdci by pro ně znamenal nevyčíslitelnou ztrátu. Zároveň musí zahrady návštěvníkům představovat rostliny v dobrém zdravotním stavu.

Autor:
zpět na článek