iDNES.cz

Teplický soudce podal kárnou žalobu na kolegu, kvůli účasti na Bendově oslavě

  18:12
Předseda Okresního soudu v Teplicích Jan Tichý podal k Nejvyššímu správnímu soudu kárný návrh na svého kolegu Miroslava Čapka. Důvodem je podezření, že se Čapek v lednu účastnil nelegální oslavy 50. narozenin kontroverzního podnikatele Petra Bendy v teplickém hotelu Prince de Ligne. Akce se konala v době lockdownu, kdy měly být hotely kvůli epidemii covidu-19 zavřené.

Předseda Okresního soudu v Teplicích Jan Tichý podal kárnou žalobu na svého kolegu Miroslava Čapka (na snímku). | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Mohu potvrdit, že jsem podal kárnou žalobu,“ potvrdil Jan Tichý na dotaz MF DNES s tím, že se nyní nechce k věci blíže vyjadřovat.

Už dříve však sdělil, že má pro své tvrzení pádné důkazy. „Mám dostatek důkazů k tomu, abych zahájil kárné řízení, a jsem připraven obhájit svůj postup a unést důkazní břemeno,“ řekl v březnu.

Tehdy dodal, že účast jednoho ze soudců na večírku začal prověřovat poté, kdy mu informace, že se party zúčastnil právě Čapek, přišla z anonymních zdrojů a od novinářů. Následně si proto od policie vyžádal i kamerové záznamy.

Devětapadesátiletý soudce Miroslav Čapek svou účast na oslavě kontroverzního podnikatele v minulosti několikrát popřel. „Ke své účasti jsem se vyjádřil tisku opakovaně. Můj právní zástupce aktuálně činí odpovídající právní kroky,“ napsal v březnu SMS na dotaz MF DNES.

Zda se zkušený trestní soudce, který byl v 90. letech dokonce poslancem, večírku skutečně zúčastnil, nyní bude prověřovat Nejvyšší správní soud.

Za případné kárné provinění hrozí Čapkovi udělení důtky, snížení platu až o 30 procent na dobu dvou let, v krajním případě může přijít i o talár.

Nejde však o první kárnou žalobu, které Čapek čelí. Už v roce 2015 mu kárný senát snížil plat o 10 procent na čtvrt roku za to, že v první den komunálních voleb rozeslal e-mailem na tři desítky adres fiktivní přepisy údajných rozhovorů tehdejšího teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS), které sám dostal z jiného zdroje.

V roce 2017 pak kárný senát snížil Čapkovi plat o 15 procent na čtyři měsíce za to, že rozhodl o vazbě, pro kterou nebyly zákonné důvody. Muž podezřelý ze dvou trestných činů v ní tehdy strávil necelé dva týdny.

Naposledy Čapkovi kárný senát snížil plat o 10 procent na čtyři měsíce v květnu tohoto roku kvůli průtahům a procesnímu pochybení.

Lednová víkendová narozeninová oslava Petra Bendy a jeho prominentních hostů se v teplickém hotelu konala v době, kdy vláda kvůli epidemii koronaviru nařídila uzavření hotelů a restaurací.

Akce se tehdy zúčastnily až tři desítky lidí, mimo jiné i expremiér Jiří Paroubek nebo člen rady ČT a bývalý hokejista Jiří Šlégr.

Řada lidí kvůli účasti na večírku přišla o práci. Bývalý hokejista Milan Hnilička se vzdal mandátu poslance a na své funkce rezignovali i ředitel FK Teplice Petr Hynek či zastupitel Teplic Michal Kasal.

Ve funkci krajského policejního ředitele pak skončil Vladislav Husák a o místo přišel i ředitel teplické věznice Petr Blažek.

Za porušení protiepidemických opatření proti šíření koronaviru navíc někteří účastníci večírku dostali pokuty. Za to, že byli uvnitř budovy bez roušek, uložili hygienici maximální možné desetitisícové pokuty Hniličkovi, Šlégrovi a také Vlastimilu Dvořákovi mladšímu, členovi Bendovy rodiny.

Sankce ve výši až 20 tisíc korun za porušení vládních opatření pak hrozí dalším 17 lidem od teplického magistrátu. Ten však o pokutách do dnešního dne nerozhodl.

Autor:
zpět na článek