Nová kniha přibližuje náruživého hasiče, alpinistu i mecenáše Czermacka

  7:08
Pražský rodák Reginald Czermack (1847–1929) přišel ve svých 20 letech do Teplic, aby tu otevřel obchod s hasičskou technikou americké firmy Douglas. Později si založil vlastní dílnu na hasičské stříkačky, která se časem rozšířila na velkou továrnu.

Reginald Czermack (1847–1929) zanechal nesmazatelnou stopu v Evropě, zvláště na poli hasičství a alpinismu, přesto mu kromě několika dílčích článků dosud nebyla věnována podrobnější a komplexnější pozornost. A to by mohlo být touto knihou napraveno, vysvětlila Pavlína Boušková, vedoucí historického oddělení Regionálního muzea v Teplicích, která publikaci napsala. | foto: Pietzner

V továrně se vyráběly také sanitární vozy, hadice, čerpadla a další hasičská výbava.

Czermack byl zároveň zapáleným turistou a alpinistou. V Teplicích založil sekci německého alpského spolku Deutscher Alpenverien, pro jehož potřeby nechal ve Stubaiských Alpách postavit Teplickou chatu.

Zasadil se i o vybudování meteorologické observatoře na Milešovce. V letech 1908–1918 žil ve Vídni, po návratu pak střídavě na zámečku v Krupce a v Teplicích, kde v roce 1929 zemřel. Ústecký kraj nyní o této evropsky významné osobnosti vydal novou publikaci.

„Czermack zanechal nesmazatelnou stopu v Evropě, zvláště na poli hasičství a alpinismu, přesto mu kromě několika dílčích článků dosud nebyla věnována podrobnější a komplexnější pozornost. A to by mohlo být touto knihou napraveno,“ vysvětlila Pavlína Boušková, vedoucí historického oddělení Regionálního muzea v Teplicích, která publikaci napsala.

Kniha s názvem Reginald Czermack. 1847–1929. Hasičský činitel, továrník, mecenáš, sběratel, obdivovatel Alp poukazuje právě na široké spektrum jeho aktivit.

Czermackova továrna v Teplicích po roce 1900. V továrně se vyráběly hasičské stříkačky, ale také sanitární vozy, hadice, čerpadla a další hasičská výbava.

„Je koncipována jako monografie a představuje všechny Czermackovy aktivity včetně jeho soukromého života. Zároveň je doplněna mnoha fotografiemi,“ podotkla Boušková.

„Doufejme, že mu navrátí jeho léty zapomenutou slávu a představí ho jako všestranného a obdivuhodného člověka, který se významně zapsal do historie hasičství, turismu, muzejnictví nebo průmyslu,“ dodala Boušková s tím, že Czermack byl velmi často na cestách po celé Evropě.

Podnikal několikatýdenní okružní cesty po Evropě

„Navštěvoval hasičské kongresy, oblíbené Alpy, zajímal se o přírodní krásy a pamětihodnosti. Dnes, v době možnosti rychlých přesunů moderními dopravními prostředky, si stěží dovedeme představit, že absolvoval vícekrát do roka několikatýdenní okružní cesty po Evropě pouze po železnici, drožkou nebo pěšky,“ poznamenala Boušková.

Význačné místo zaujímal Czermack též svým obecně prospěšným konáním. Působil v zastupitelstvu města Teplice, byl členem okresního zastupitelstva, prezidentem Grémia pro obchod a průmysl v teplickém okrese, vedoucím několika živnostenských a průmyslových výstav a také zakladatelem teplického Živnostenského spolku.

V roce 1894 byl jmenován komerčním radou pro obchodní účely. Byl zakladatelem a členem mnoha spolků.

Czermack zemřel 3. března 1929 v Teplicích a je pochován v rodinné hrobce v evangelické části teplického hřbitova.

Autor: