Takhle se kdysi rubalo v Krušnohoří. Staré štoly si můžete projít ve 3D

Zajímavou možnost projít si virtuálně štoly ukryté v podzemí Krušných hor i další místa spojená s těžbou vzácných rud nabízí nový projekt Podkrušnohorského technického muzea. Návštěvníci se dostanou i tam, kam to běžně nejde. Postupně se takto „zpřístupní“ všechny zdejší hornické památky zapsané do UNESCO.

Díky trojrozměrnému naskenování si lze projít staré hornické štoly jako při skutečné návštěvě, a podívat se navíc i na místa, kam se běžně dostat nedá. Kromě navigačních prvků lze kliknout i na infopuntíky, pod kterými se ukrývají informace, jak to ve štole chodilo. | foto: Ponte records

Zatím jsou k vidění štola Panny Marie Pomocné a štola Země zaslíbená na vrchu Mědník u chomutovského Měděnce a hornické památky v saském Marienbergu.

Speciální 3D technikou už jsou ale zpracované i další, na zveřejnění čekají například hornická štola Starý Martin u Krupky či Štola svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny.

„Projekt dostal název Virtual tour – Krušné hory a má za cíl zvýšit atraktivitu a návštěvnost Krušnohoří se zaměřením na hornické památky, které byly zařazeny do UNESCO,“ říká Zbyněk Jakš, ředitel Podkrušnohorského technického muzea v mosteckých Kopistech, které za originálním nápadem podpořeným evropskými fondy a Euroregionem Krušnohoří stojí.

„Bylo nám líto, že ač se zdejší hornické památky dostaly na seznam UNESCO, tak najednou nikdo nevěděl, co s tím. Chceme tímto projektem všechna hornická díla spojit. Kdy bude hotovo, ale bude záležet i na jednání s dalšími institucemi například i v Karlovarském kraji,“ poznamenal Jakš.

Během skenování místa nesmí být nikdo v dosahu přístroje, aby nebyl v záběru, a tak bylo nutné se zase odplížit několik desítek metrů pryč. Poté se přístroj posunul o metr a celý postup se zopakoval.

Míra Kuželkamostecké studio Ponte records

Naskenování štoly Panny Marie Pomocné na Mědníku trvalo dvěma lidem tři dny. „Bylo to docela namáhavé, některá místa jsou velmi úzká, na některých jsme se s přístrojem museli i plazit. Navíc během skenování místa nesmí být nikdo v dosahu přístroje, aby nebyl v záběru, a tak bylo nutné se zase odplížit několik desítek metrů pryč. Poté se přístroj posunul o metr a celý postup se zopakoval. Po složení všech záběrů nakonec vznikl přesný model štoly,“ popsal práci Míra Kuželka z mosteckého studia Ponte records, jež dokumentování v terénu provádělo.

Technologii, jakou byly štoly skenovány, využívají především realitní kanceláře, které takto nabízejí potenciálním klientům prohlídky nemovitostí na dálku. „My jsme poprvé technologii využili k zobrazení interiérů mosteckého Mezinárodního památníku obětem II. světové války a přineslo to úspěch,“ uvedl Kuželka s tím, že poté došlo ke spolupráci s geodety a naskenování zhruba čtyřsetmetrové štoly pod zámkem Jezeří.

Buď klikáním, nebo s 3D brýlemi

„Výsledek byl nad naše očekávání. Najednou byly do nejmenších detailů vidět i stěny a barvy jinak temných míst,“ doplnil. Úspěch se štolou pod Jezeřím pak stál za navázáním spolupráce s Podkrušnohorským technickým muzeem. V době, kdy jsou památky pro veřejnost zavřené, lze totiž alespoň z domova vstoupit pomocí počítače do podzemních prostor.

Důlní chodby přitom lze procházet dvěma způsoby, buď běžným klikáním, nebo pomocí 3D brýlí, které jejich majitelům umožní přímo virtuální procházku. V blízké budoucnosti navíc přibude i audiokomentář k jednotlivým zajímavostem.

Zmíněné studio v době koronavirové pandemie, která omezila přístup do všech muzeí a památek, využívá 3D technologii i pro další instituce. Během posledního roku skenuje ve velkém například pro muzea výstavy, které by nikdo kvůli dlouhodobému uzavření institucí jinak nemohl vidět. Některé školy zase virtuální procházku používají ke své prezentaci při dnech otevřených dveří.