iDNES.cz

Na zapomenutý zajatecký tábor v Dubí upozorňuje nově informační tabule

  7:04
Do porcelánky Krautzberger, Mayer & Purkert v dubské Bystřici bylo v únoru 1940 převezeno dvacet francouzských válečných zajatců. Jejich úkolem bylo přestavět porcelánku na zajatecký tábor. Mrazivý osud místa od úterý připomíná nová informační tabule, kterou nechala nainstalovat zdejší radnice.

Tabule stojí před areálem soukromé firmy, která působí na místě bývalé porcelánky.

„Cílem je připomenout, že má tento objekt i svou smutnou historii. Chtěli jsme to popsat pro současnou i budoucí generaci, protože na takové věci by se určitě nemělo zapomínat,“ vysvětlil starosta Dubí Petr Pípal (Severočeši).

V zajateckém táboře Stammlager IV C bylo během 2. světové války, až do osvobození Rudou armádou, vězněno zhruba 250 lidí. Šlo převážně o Francouze, Brity a Sověty.

Myšlenka připomínkového místa prý přišla po dvou zahraničních návštěvách z Nového Zélandu a Velké Británie.

„Kontaktovali nás přímo potomci tehdejších zajatců. U soukromého vlastníka objektu jsme jim proto zařídili prohlídku. Bylo to dojemné setkání, prožívali to velmi osobně,“ podotkl starosta.

Na podobě šestijazyčné informační tabule, jejíž instalace a výroba vyšla město na 38 tisíc korun, se podíleli i dubští historici Jiří Kašpar s Janem Valentou, kteří sháněli podklady až ve Francii. 

„Bohužel se nedochovaly žádné fotografie, máme jen různé nákresy a plánky od zajatců, kteří tu byli. Na toto téma existují i různé internetové skupiny a blogy. Ve Francii dokonce vyšla kniha, která se osudy zajatců zabývá. Právě od jejího autora ty plánky máme,“ prozradil Kašpar.

Většina místních obyvatel podle něj dodnes neví, že byl v Bystřici za 2. světové války zajatecký tábor Stammlager IV C (Stalag). 

„Fungoval od února 1941. Přímo v Dubí bylo zhruba 250 zajatců, především francouzské, britské a sovětské národnosti. Velitelství bylo asi kilometr odsud v Drahůnkách. Z dochovaných materiálů víme, že britští a francouzští zajatci tu měli větší volnost, naopak ruští, kteří byli v kmenovém táboře v menšině, tolik výsad neměli,“ podotkl historik. 

Tisíce dalších válečných zajatců pak pracovaly v komandech po celém kraji. „Nejvíce jich bylo v mostecké chemičce, asi 8 tisíc. Další pak pracovali v dolech a v lesích na Cínovci nebo v různých fabrikách po Teplicích. Celkem bylo v táborech v kraji asi 25 tisíc zajatců. Kromě Francouzů a Britů i Italové, Rusové nebo Poláci,“ připomněl Kašpar.

Autor:
zpět na článek