iDNES.cz

Kvůli řízení soudkyně pod vlivem alkoholu soud zadal revizní posudek

  12:20
Mostecký soud si nechá v případu ústecké soudkyně Markéty Lehké, která je podezřelá z řízení v opilosti, vypracovat revizní znalecký posudek. Závěry odborníků se totiž liší. Podle znalkyně přizvané obhajobou dechová zkouška mimo jiné neproběhla podle regulí.

„Bude záhodno nechat vyhotovit třetí znalecký posudek, který do věci vnese světlo,“ uvedl soudce Benno Eichler. Hlavní líčení odročil na začátek listopadu.

Lehká nadýchala 12. prosince policejní hlídce 1,8 promile. Při opakované zkoušce po pěti minutách to bylo 1,75 promile. Odběr krve odmítla. Hájí se, že za naměřenými hodnotami jsou léky.

Protože jí nebylo příliš dobře, vzala si podle svých slov před jízdou asi 50 kapek Bromhexinu. Pak prý v autě musela hlasitě usměrňovat své dva syny, načež dostala záchvat kašle, a proto si do krku stříkla pětkrát nebo šestkrát Stopangin.

Znalec obžaloby vyloučil, že by léky mohly být za naměřenými hodnotami.

U soudu dnes vypovídala znalkyně obhajoby Eva Herkommerová. „Zkouška nebyla provedena podle předpisů,“ uvedla. Zmínila například, že nedošlo k teplotní stabilizaci přístroje.

„Byly tam různé okolnosti, které snižují věrohodnost výsledku. Vlivem těch okolností nelze jednoznačně říct, jaký ten výsledek byl,“ podotkla Herkommerová.

Dodala, že Stopangin může ve výjimečných případech výsledek ovlivnit až na třicet minut.

„Mělo by docházet k jeho mizení, ale nemusí tomu tak nezbytně být. V takto sporných případech je vhodné opakovat zkoušku po 15 či 30 minutách,“ uvedla znalkyně.

Soudce při minulém jednání navrhl provedení vyšetřovacího pokusu. K tomu mu Herkommerová sdělila, že by musel proběhnout za absolutně shodných podmínek včetně hladiny cukru v krvi Lehké, jež je prý začínající cukrovkářka.

„Navíc tehdejší psychický ani fyzický stav nelze nasimulovat,“ řekla znalkyně.

Soudce dnes také pouštěl v jednací síni videa pořízená policií. Na tom, které zachycuje jízdu Lehké, je jasně vidět, jak jela po středové čáře, přejížděla plnou čáru, vjela do protisměru nebo dala pravý blinkr, přičemž ale zůstala v levém pruhu.

Na záznamech z dechové zkoušky pak je vidět, jak se jí nedaří fouknout správně. Působila zmateně, v řeči se jednou zadrhla. Žvýkala, což by se při dechové zkoušce nemělo.

Policistům nejdříve krevní zkoušku odsouhlasila, po chvíli ji odmítla. „Nechci na krev, chci normálně správní delikt,“ odvětila policistům.

Policisté už dříve uvedli, že z ní i z auta cítili alkohol. Lehká dnes předložila soudu jako důkaz vonnou postavičku z vozu, která podle ní onen zápach v autě způsobila.

S trestním příkazem nesouhlasila

Mostecký soud Lehkou za skutek potrestal už v červenci. Formou trestního příkazu jí za ohrožení pod vlivem návykové látky uložil osmiměsíční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu 18 měsíců, pokutu 100 tisíc korun a zákaz řízení na 18 měsíců. Lehká proti tomu ale podala odpor a muselo tak být nařízeno hlavní líčení.

Případ má pro Lehkou i další důsledky. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová ji v závěru srpna dočasně zprostila výkonu funkce místopředsedkyně ústeckého krajského soudu a soudkyně.

Zároveň na Lehkou podala i kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle informací portálu iDNES.cz se v ní šéfka resortu nezaobírá jen prosincovým skutkem jako takovým, ale také obhajobou Lehké, konkrétně předloženým posudkem.

Lehká totiž měla coby místopředsedkyně krajského soudu na starosti i znalce. Existují proto pochybnosti, zda byla znalkyně obhajoby nepodjatá.

Pokud bude Lehká pravomocně odsouzena, kárná žaloba se projednávat nebude. V tom případě jí totiž zanikne soudcovský mandát.

zpět na článek