iDNES.cz

První český džihádista jde z vězení dřív, podle soudu už se napravil

  13:50
Okresní soud v Lounech vyhověl žádosti Jana Silovského z Plzeňska o podmíněné propuštění z vězení. Původně si měl odsedět šest let za terorismus poté, co se v roce 2016 pokusil dostat do Sýrie, kde se chtěl připojit k bojovníkům takzvaného Islámského státu. Ve vězení nakonec byl čtyři roky.

„Z mé strany už není důvod držet odsouzeného ve výkonu trestu. Myslím, že to pro něj bylo dostatečné ponaučení,“ uvedla soudkyně Adéla Baranová s tím, že soud přistoupil k některým omezením, která musí Silovský plnit.

Soud sedmadvacetiletému Silovskému stanovil zkušební dobu s dohledem probační a mediační služby v délce 3,5 roku. Zároveň se musí po dobu jednoho roku zdržovat jen v místě bydliště, které nesmí opustit v době od 19 hodin do 5 hodin ráno ve všední dny a od 16 do 10 hodin ve dnech pracovního klidu a volna. Monitorovat ho bude elektronický náramek. Musí si také najít zaměstnání.

S ukončením výkonu trestu souhlasila i věznice. Z její zprávy vyplývá, že Silovský patří k nejlepším pracovníkům mezi vězni, chová se zdvořile a plní si své povinnosti. Dřívější propuštění schválil i státní zástupce. 

„Odsouzený je poprvé ve výkonu trestu a ze strany věznice je velmi dobře hodnocen. Od posledního projednání žádosti získal další kázeňské odměny. Ve výkonu trestu svým chováním a plněním povinností prokázal polepšení,“ řekl žalobce.

Je schopen řádného života

Kladné hodnocení získal Silovský také od znalců z oboru psychologie a psychiatrie, jejichž posudek si soud vyžádal. „Je schopen odolat manipulaci třetích osob. Výkon trestu měl na odsouzeného pozitivní vliv a je schopen řádného života. Recidiva se jeví jako málo pravděpodobná,“ shodli se znalci.

Lounský soud o žádosti rozhodoval proto, že Silovský vykonával trest ve věznici v Novém Sedle. Z té tak bude ještě během dneška propuštěn.

Poprvé si Silovský požádal o podmíněné propuštění v roce 2019. To se mu ale soudkyni nepodařilo přesvědčit, že se během tří let pobytu ve vězení napravil. Tehdy u soudu prohlásil, že se stále cítí být muslimem a v odpovědích na otázky praktikování islámu hovořil neurčitě. 

Proti propuštění tehdy byl i žalobce a věznice, Silovský neprojevil ani snahu spolupracovat s psychology či psychiatry na řešení své schizoidní poruchy, kdy mu bylo doporučeno ambulantní léčení.

Chce založit rodinu

Opětovnou žádost o propuštění podal loni, v září u soudu vypověděl, že už žádnou víru nepraktikuje a že chce založit rodinu, nastoupit do zaměstnání a studovat informační technologie. Během dnešního slyšení svoji žádost už nijak dál nekomentoval.

Mladíka ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku zadržela na začátku února 2016 turecká policie na letišti v Istanbulu. Měl u sebe letenku do města u syrských hranic, odkud chtěl odjet dál do Sýrie a tam se připojit k bojovníkům Islámského státu (IS). 

Tureckým policistům se přiznal a ti ho poslali zpět do Česka. Také českým vyšetřovatelům řekl, že počítal s tím, že půjde do války, bude bojovat za ideologii IS.

Jan Silovský byl prvním Čechem obžalovaným z pokusu o podporu a propagaci terorismu v souvislosti s IS. Krajský soud v Plzni jej nejprve poslal do vězení na 39 měsíců, odvolací senát pražského vrchního soudu mu ale trest zpřísnil na 6 let.

zpět na článek