Na černé stavbě v přírodním parku se těžce zranil dělník, následně zemřel

  12:50
Na černé stavbě v přírodním parku Dolní Poohří u severočeské Budyně nad Ohří se těžce zranil dělník a po převozu do nemocnice zemřel. Dům, na který není vydané stavební povolení, dělníci staví už několik týdnů. Stavba se nachází vedle rybníka, jenž patří vlivnému podnikateli.

„Mohu potvrdit, že jsme v pátek z lokality přírodního parku u Budyně nad Ohří převáželi muže s podezřením na středně těžké zranění na chirurgické oddělení nemocnice v Roudnici nad Labem,“ sdělil mluvčí Zdravotní záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.

V roudnické nemocnici pak zraněný muž zemřel. Úmrtím se zabývá policie.

„Šetříme pracovní úraz s následkem smrti. Příčinami a okolnostmi se nyní zabývají litoměřičtí kriminalisté,“ sdělila mluvčí policie Pavla Kofrová.

Majitelka pozemku a stavitelka Lenka Brůnová odmítla jakkoli komentovat, jak ke zranění na stavbě došlo, i to, proč staví dům bez povolení.

„K ničemu se nebudu vyjadřovat,“ řekla dopoledne Brůnová iDNES.cz a položila telefon.

Vyjádřit se nechtěl ani Dušan Oslej, vedoucí Stavebního úřadu v Libochovicích, pod který Budyně nad Ohří spadá.

„Dostal jsem pokyn od vedení, abych jakékoliv dotazy na toto téma směřoval na tajemnici městského úřadu v Libochovicích Janu Holou,“ sdělil Oslej.

„Stavba je kontrolována pravidelně jednou za týden a je pořizována fotodokumentace. Stavba je zastavena rozhodnutím orgánu životního prostředí. Zákaz, který vydá stavební úřad, bude již druhým zákazem a tak jen potvrdí zákaz již platný,“ napsala v pátek ráno Holá.

„Stavební úřad bude postupovat ve věci tak, jak mu nakazuje Stavební zákon a Správní řád. Pokud by úřad dělal o své vůli jakékoliv úkony, které mu zákony neukládají nebo nepovolují, nahrával by případnému odvolání a prodlužování řízení. Stavební úřad se může pohybovat pouze v mantinelech, které mu určuje zákon a okamžité zbourání není dle zákona možné,“ dodala Holá.

Brůnová se snažila povolení získat s vlivným podnikatelem

Nelegální stavba v přírodním parku vzniká už několik týdnů. Lenka Brůnová pozemek koupila v roce 2013. Spolu s podnikatelem Miloslavem Šárou, jehož firma například dodává automobily státní správě, se pak několik let snažili získat povolení ke stavbě.

Povolení nedostali, pozemek totiž leží v přírodním parku, který byl zřízen v roce 2000, aby zachoval vzácný ráz krajiny lužních lesů. Kromě toho jde o ornou půdu a podle územního plánu Budyně nad Ohří je tato lokalita nezastavitelným územím.

Brůnová proto usilovala o změnu územního plánu, aby pozemek již nebyl nezastavitelnou plochou, ale plochou pro bydlení.

Ani to se však nepodařilo, neboť úředníci namítali, že individuální přání žadatele koliduje s veřejným zájmem, a vydali opět negativní stanovisko. Následně ho potvrdil i krajský úřad a ministerstvo pro místní rozvoj.

Když nevyšla „plocha pro bydlení“, požádala Brůnová, aby pozemek byl „plochou pro rekreaci“. Nedocílila ani toho, ze stejného důvodu.

Úředníci mluví o nátlaku

Na černou stavbu upozornila v uplynulých dnech MF DNES. Úředníci obeznámení s případem popisovali, jak za nimi chodili různí lidé, právníci a údajně i asistentka jednoho z poslanců, a vyptávali se, jak rozhodnou. „Působilo to na mě, jako by chtěli vytvořit nátlak,“ uvedla jedna z úřednic.

Žádosti podávala vždy Brůnová nebo její právníci. Samotný Šára odmítá, že by se stavbou měl cokoli společného. Jenže roudničtí úředníci říkají něco jiného.

„Miloslav Šára se účastnil přímo dvou jednání. Při jednáních byl vždy za investora stavby označován pan Šára,“ sdělil mluvčí městského úřadu v Roudnici nad Labem Jan Vancl.

Při kontrole se dělníci vydávali za rybáře

Odbor životního prostředí v Roudnici nad Labem vydal 21. srpna rozhodnutí, v němž přikázal Brůnové „zdržet se jakékoli stavební činnosti“.

„Tato stavební činnost může způsobit nedovolenou změnu obecně nebo zvláště chráněných částí přírody,“ stojí v rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici. Přesto se staví dál. Přibyly zdi a oplocení.

Minulé úterý přijeli nelegální stavbu zkontrolovat pracovníci ze stavebního úřadu. Dělníci se před nimi ukryli v Šárově nedalekém altánu a s rybářskými pruty v rukou vyčkávali, až úředníci odjedou. Ti se však po chvíli na místo vrátili a přistihli dělníky, jak se znovu vrhli do práce.

Autoři: ,