iDNES.cz

Proti stavbě skladovací haly u Duchcova se bouří lidé ze sousední obce

  7:08
Plán na výstavbu obří skladovací a výrobní haly na okraji Duchcova na Teplicku budí emoce. Zatímco místním objekt, který má vyrůst nedaleko hřbitova, spíše nevadí, občané sousedních Želének jsou odhodlaní proti stavbě bojovat všemi dostupnými prostředky.

Místo na okraji Duchcova, kde má vyrůst obří logistická hala. | foto: Pavel Přibyl, MF DNES

Obyvatelům Želének vadí, že kamiony mířící z budoucího Duchcov Parku by měly jezdit právě přes jejich obec po silnici č. II/258.

„Představa, že budeme žít v těsné blízkosti takového provozu, se nelíbí mně ani sousedům. Jde o hluk, o zdraví a o výrazné snížení komfortu při využívání zahrady, případně při cestě do práce či kamkoliv jinam,“ říká za občany Želének místní obyvatel Tomáš Zatloukal.

„Na nájezdu na silnici I/13 do Teplic i na Bílinu se nejspíše budou tvořit kolony. Sníží se i hodnota našich nemovitostí,“ dodává Zatloukal.

Dopravní situace v obci je podle něj už nyní neúnosná, silnice II/258 vedoucí Želénkami je značně frekventovaná.

„Podle celostátního sčítání dopravy tu denně jezdí přes tři tisíce osobních aut a motocyklů a na čtyři stovky nákladních automobilů. Pokud se postaví Duchcov Park, projede tudy o 230 kamionů a 410 automobilů více, a to je obrovský nárůst,“ míní Zatloukal.

S tím souhlasí i vedení obce Zabrušany, pod které Želénky spadají.

Rada kraje rozhodla, že po investorovi nebude chtít EIA

Starosta Vítězslav Škuthan už se proto písemně obrátil na Ústecký kraj, jehož rada nedávno rozhodla, že po investorovi nebude chtít posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), ačkoliv o něj Zabrušany i Duchcov výslovně žádaly.

Dopisem se Škuthan obrátil i na developerskou společnost RotaGroup, která má halu u Duchcova postavit.

„Obec Zabrušany a obyvatelé Želének jsou připraveni učinit veškeré možné kroky k tomu, aby byl tento záměr umístěn v jiné lokalitě, kde nebude působit tak negativně, jako by tomu bylo v tomto případě,“ píše starosta firmě a žádá ji o prověření jiných lokalit pro stavbu objektu.

Starosta také upozorňuje, že se má hala stavět v regionu, kde nabídka volných pracovních míst převyšuje poptávku. „Z toho lze snadno dovodit budoucí možné problémy při obsazování nově vzniklých 500 pracovních míst,“ podotkl.

„Zdravé lidské životy by přece měly být prioritou číslo jedna, a to i nad ziskem nadnárodních společností,“ dodává Škuthan.

Hala o rozloze 36 tisíc metrů čtverečních by se měla začít stavět v listopadu 2020 a hotova by měla být v lednu 2021. Umístěna bude v průmyslové zóně asi 1,5 kilometru od centra Duchcova.

Pro logistickou firmu Lanutti Czech ji má postavit právě RotaGroup. Vlastníkem parcel je firma Stezal Czech sídlící v Újezdečku u Teplic. Jejím jednatelem a stoprocentním vlastníkem je Ital Valter Lanutti, jehož jméno figuruje i v Lanutti Czech.

Autor:
zpět na článek