V uměleckých školách se učí hrát a malovat i senioři, krizi navzdory

  14:50
Studenti hudebních oborů základních uměleckých škol, kteří jsou již v seniorském věku, nechtějí oželet výuku ani v době ekonomické krize. Přesto, že si musejí kurzy platit sami, zájem neupadá. Kromě hry na hudební nástroje se senioři učí i zpívat. Některé školy pořádají i výtvarné lekce.

Ředitelka Základní umělecké školy v Litoměřicích Dominika Valešková (vlevo) vede výuku flétny. | foto: Základní umělecká škola Litoměřice

Dříve narozeným frekventantům litoměřické ZUŠ základní kurz sice hradí město, ale řada z nich pokračuje i v navazujících programech, které už si musí platit sami. Což je v současné době tři tisíce korun za semestr.

„Senioři se na výuku velmi těší, vzdor všemu dění okolo přicházejí pozitivně naladěni, mají radost ze setkání a z toho, co mohou dělat,“ říká ředitelka školy Dominika Valešková.

Seniorům se v Litoměřicích věnují pátým rokem. Tříletý výukový cyklus hrazený městem už absolvovaly na čtyři desítky studentů. „Ale i senioři, kteří mají tři roky splněné, chtějí hrát dál. Pokračující studium si již zájemci platí sami. Ani to je však neodradí a přicházejí stále,“ uvádí Valešková.

V současné době v litoměřické hudebce studuje sedmnáct seniorů. Největší zájem mají o hru na klavír a výuku zpěvu. „Další se učí na keyboardy, housle, kytary, flétny a jeden si vybral ukulele,“ doplňuje ředitelka s tím, že u seniorů hraje velice významnou úlohu také touha po setkávání a sdílení.

Učitelé se seniorskými žáky navazují kontakty, které pak často obohacují obě strany. Velký důraz se proto klade dobrovolnost. „Seniory učí jen ti pedagogové, kteří si to sami vyberou. A na druhé straně na koncertech také hrají jen ti žáci, kteří chtějí. Vystupování pro seniory není povinné,“ doplňuje Valešková.

Výuce seniorů se věnují také v Chomutově. „Učíme je už čtvrtým rokem, celkem jich u nás studuje asi padesát. Náš zřizovatel výuku podporuje, ale senioři si musí přispívat,“ popisuje ředitel chomutovské ZUŠ Karel Žižka.

V Teplicích se na seniory chystají

Na možnost výuky se mohou v budoucnu těšit také senioři v Teplicích. „Snažili jsme se zavést akademii třetího věku, ale projekt jsme zatím odložili kvůli rekonstrukci budovy. Nyní nemáme prostory, ale do dvou let určitě akademii otevřeme,“ plánuje ředitel teplické ZUŠ Aleš Hajíček, který si uvědomuje, jak málo možností v tomto ohledu senioři mají. „U nás v kraji bohužel výuka seniorů není moc častá,“ dodává ředitel.

Dospělí zájemci, kteří si své studium plně zaplatí, se mohou vzdělávat na ústecké ZUŠ Evy Randové. „V rámci doplňkové činnosti máme také kurzy pro dospělé, dvacet lekcí v jednom pololetí stojí 5 200 korun,“ říká ředitel Marek Korbélyi.

Vedle hudebních oborů, v nichž se zájemci učí hrát zejména na klavír a kytaru, škola pořádá i dva výtvarné kurzy. „Přijímáme dospělé jakéhokoli věku,“ podotýká Korbélyi s tím, že nyní jich vzdělávají na dvě desítky.