Vlastník semaforu brzdícího dopravu zemřel. Město teď čeká, kdo ho zdědí

  6:16
S neobvyklou výzvou se několik řidičů obrátilo na radnici v Bílině. Chtějí, aby vypnula semafor na křižovatce u Stavebnin Černý na okraji města. Ten řídí dopravu na hlavním silničním tahu I/13 a podle řidičů zpomaluje průjezd městem. Město začalo jednat s vlastníkem. Ten však zemřel.

Že semafor zpomaluje průjezd, se mělo prokázat hlavně loni, kdy byl dlouhodobě mimo provoz. „Byl vypnutý asi rok a průjezdnost Bíliny se v té době násobně zlepšila. Nicméně město není jeho vlastníkem a nemůže s ním nic dělat,“ poukázala starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Majitelem semaforu byl donedávna soukromý vlastník areálu, v němž sídlí zmíněné stavebniny.

„Semafor byl podmínkou pro výstavbu areálu ze strany Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Bez něj by nikdy nebylo vydáno stavební povolení,“ objasnila starostka s tím, že radnice před časem s vlastníkem jednala o převedení semaforu na město. Ten ale nedávno zemřel a jednání se zastavila.

Nejdřív MHD nebo sanity, jiní počkají. V Teplicích zkusí chytré semafory

„Teď čekáme na dědické řízení. Až bude znám nový vlastník semaforu, chceme opětovně zahájit kroky k tomu, abychom ho mohli převzít,“ sdělila starostka.

Podle Oldřicha Jedličky, vedoucího odboru dopravy, by pak město mohlo situaci řešit odstraněním či modernizací semaforu.

„Aby tam nebyly natvrdo nastavené intervaly. Existují i takzvaná smart řešení, kdy dá semafor zelenou ve chvíli, kdy je to třeba. Je to ale dvousečné, nikdy se nezavděčíte všem. Jedny řidiče zdržuje a druzí ho potřebují k vyjetí z vedlejší ulice,“ řekl.

Autor: