Nejdřív vyštěkat, až po povelu kousnout. V Roudnici hledají psího šampiona

  8:10
Štěkot psů je ze sportovního areálu Pod lipou u řeky v Roudnici nad Labem slyšet na dálku. Aby také ne, soutěží tu 150 psovodů se svými čtyřnohými svěřenci na Mistrovství světa všech plemen ve sportovní kynologii. Dorazili z 35 zemí z různých koutů světa.

Mistrovství světa ve sportovní kynologii v Roudnici nad Labem | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Přijeli psovodi nejen z Evropy, zastoupení tady má taky Japonsko, Kanada, Spojené státy, ale i Mexiko, Brazílie a jeden soutěžící přijel z Ázerbájdžánu,“ uvádí předseda Českého kynologického svazu a pořadatel Václav Kejř.

Ve třech disciplínách – v poslušnosti, obraně a ve stopování, soutěží šest psích plemen. „Nejvíce je německých a belgických ovčáků, přijeli ale i psovodi s rotvajlery, velkými knírači, boxery a z Prahy jeden holandský ovčák,“ vypočítává Kejř.

Divácky nejatraktivnější disciplínou je obrana, kdy pes podle povelů psovoda hledá schovaného figuranta a následně ho musí zadržet. „Pes ho po objevení musí nejdříve vyštěkat, ale nesmí se ho ani dotknout a čeká na další povel,“ popisuje jednu část disciplíny Kejř.

Když pak pes dostane povel k zadržení, zakousne se do rukávu figuranta. Ten se ho snaží setřást, ale pes nepustí a figurant ho několik metrů nese a občas ho šlehne obuškem. „Pro psa to není bolestivé. Obušek není žádný klacek, ale slabý umělohmotný prut obalený molitanem a kůží. Pes musí ukázat, že se nebojí nápřahu,“ vysvětluje Martin Čecho z organizačního týmu.

Udržet 40 kilogramů vážícího psa při zakousnutí na ruce je poměrně náročné. Práce figuranta taky není pro každého. „Na soutěži figurant absolvuje denně až 40 obran, odchytá tedy 40 psů. Musí být fyzicky zdatný, aby při zásahu neublížil ani sobě, ani psovi,“ dodává Čecho.

Když se při plnění dalšího soutěžního úkolu proti figurantovi rozeběhne pes rychlostí téměř 50 kilometrů za hodinu, ten střet neustojí a padá. „Za to se psovi odečtou body, figurant si hned klekl na zem a pes se stále držel rukávu, ale je to chyba,“ hodnotí předváděný výkon Kejř.

S pětiletou fenkou holandského ovčáka přijel na mistrovství světa Adam Holeksa z Prahy. Jedno mistrovství světa už letos vyhrál. „S fenkou jsme mistři světa plemene holandského ovčáka. Trénujeme každý den zhruba tři hodiny. Pětkrát týdně cvičíme poslušnost, jednou týdně stopujeme, jednou týdně obranu. Ale naší nejsilnější stránkou je poslušnost,“ říká pyšně psovod.

„Odložený“ pes se nesmí hnout

Právě poslušnost je pro psa i psovoda náročnou disciplínou. Trvá 12 minut, během nichž musí pes pochodovat vedle svého pána, na povel co nejrychleji běžet a na místě zastavit nebo aportovat přes překážku.

„Součástí disciplíny je i tzv. dlouhodobé odložení, kdy musí na svého pána několik minut bez hnutí čekat na určeném místě,“ poznamenává Kejř. Když zazní několik výstřelů z pistole, „odložený“ pes se ani nehne, ale po chvíli se přestane soustředit a udělá si pohodlí. „Vidíte, lehl si na zadní nohu, to je špatně, body půjdou dolů,“ komentuje Václav Kejř.

Nejnáročnější disciplínou pro pořadatele je stopování. Připravit terén tak, aby měli všichni soutěžící stejné podmínky, je hodně těžké. „Pro stopování musí tzv. kladeči stop pro každého závodníka vytyčit zhruba 1,5 hektaru plochy, pracují na tom několik dní,“ nastiňuje náročnost příprav Martin Čecho.

Kdo ze 150 soutěžících získá titul mistra světa, bude jasné v neděli.