Žena má za hajlování opět podmínku, její přítel označil soud za svoloč

  14:54
Romana Frieselová, jež podle obžaloby loni hajlovala v Dubí, dostala u teplického soudu napodruhé stejný podmíněný trest. Soudkyně, kterou žena dříve nařkla z podjatosti kvůli možnému muslimskému vyznání, se v opakovaném hlavním líčení opřela o nový znalecký posudek.

„Vina obžalované byla nepochybně prokázána, přičemž soud dospěl k závěru, že nápravy je u její osoby možné dosáhnout podmíněným trestem,“ uvedla soudkyně Lucie Yakut.

Frieselové stejně jako v květnu uložila za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka osm měsíců vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu třiceti měsíců.

Obžalovaná podle spisu hajlovala při hudbě skupiny Ortel na povoleném shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti.

To se konalo loni v srpnu v Dubí v reakci na incident z místního koupaliště, kde se strhla potyčka mezi skupinou Romů a mladíkem, jenž se údajně snažil bránit předtím napadenou ženu.

Státní zástupce v případu Frieselové zároveň poukazoval, že žena má na levém předloktí vytetovaný nápis „Blood and Honour“, v anglickém překladu je to hlavní heslo Hitlerjugend dnes používané neonacisty.

Dále pak má na zádech vyobrazenou říšskou orlici s dodatečně začerněným hákovým křížem, nad ní nápis „Meine Ehre heisst Treue“, což je heslo jednotek SS, v překladu znamená Věrnost je mou ctí. Na těle má i symbol takzvaného kolovratu nebo Thorovo kladivo.

V původním procesu byly hlavními důkazy fotografie a videa z místa a také znalecký posudek. Ten si ovšem soudkyně Lucie Yakut vypůjčila z jiného případu, což krajský soud, k němuž se Frieselová odvolala, označil za nevhodné a nedostatečné. Nařídil proto vyhotovení nového.

Nyní oslovený odborník tak musel charakterizovat jednotlivá tetování na těle obžalované a také její gesta zdokumentovaná na obrazových záznamech ze zmíněné loňské akce. Ve svém závěru potvrdil názor obžaloby.

„Nemám sebemenších pochyb, že paní obžalovaná propagovala myšlenky nacistické a neonacistické,“ uvedl znalec Jan B. Uhlíř.

„Všechny symboly a nápisy na jejím těle přímo ukázkově propojují nacistickou ideologii se současnou neonacistickou scénou,“ dodal.

S trestem nesouhlasím, asi se odvolám, řekla obžalovaná

Zatímco prvního hlavního líčení v květnu se Frieselová neúčastnila, když se omluvila kvůli zdravotnímu stavu a brzkému začátku jednání, tentokrát už v jednací síni nechyběla. Nejprve odmítla vypovídat, nakonec se k události přece jen stručně vyjádřila. Vinu odmítla.

„S trestem nesouhlasím, asi se odvolám,“ okomentovala verdikt po skončení hlavního líčení s tím, že její tetování jsou vesměs pohanského významu. Dodala, že závadový byl na jejím těle pouze hákový kříž u orlice, který si však nechala odstranit.

„Byla jsem zamilovaná a chtěla jsem imponovat svému příteli,“ uvedla. „Slova krev a čest souvisí spíše s vlastenectvím. Já jsem nikdy žádnou nacistickou ideologii nevyznávala,“ dodala Frieselová, jež si nechala lhůtu na rozmyšlenou, zda podá odvolání. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal.

18. srpna 2018

V Dubí Frieselová podle svých slov nehajlovala, své gesto označila za římský pozdrav. „To vylučuji,“ podotkl Uhlíř. Podle něj na shromáždění v Dubí hajlovala nejméně čtyřikrát. „Učinila tak energicky, s rozmyslem,“ řekl.

Při jeho výpovědi se v jednu chvíli zvedl z lavice přítel obžalované a na znamení nesouhlasu s tvrzeními odborníka chtěl místnost opustit. Při tom směrem ke znalci a soudkyni zakřičel: „Vy jste hrozná svoloč. To jsem ještě neviděl.“

Frieselová pro změnu při původním procesu namítala podjatost. Nechtěla, aby její případ rozhodovala Lucie Yakut, kterou podezřívá z muslimského vyznání.

„Mám podezření, že je muslimka, a proto by nemusela být ve svém rozhodování nestranná. Ačkoli nejsem neonacistka, netajím se tím, že nesouhlasím s imigrací z islámských zemí,“ napsala dříve Romana Frieselová v podané námitce.

Yakut však v květnu námitku odmítla. Tentokrát se žena o podjatosti nezmiňovala.