iDNES.cz

Lidé létají nad hořícím lesem s drony. Ohrožujete záchranáře, kárá je stát

  11:06,  aktualizováno  15:28
Sledujeme online Ministerstvo dopravy apeluje na lidi, aby nevysílali drony nad hořící České Švýcarsko. Ohrožují tak záchranné letecké operace. Nad oblastí přelétají hasicí vrtulníky i letouny. Incidenty s drony prověří Úřad pro civilní letectví. Problém byl i s neukázněnými cyklisty, kteří se do oblasti vydávali navzdory zákazu.

Policie v úterý dopoledne uzavřela příjezdové komunikace do Hřenska. Zákaz však podle ní porušují někteří cyklisté, kteří se snaží objet policejní zátarasy a uzavřenou lokalitou projet.

„Důrazně apelujeme na spoluobčany, aby se nepokoušeli vyhnout policejním zátarasům a nesnažili se dostat do lokality, kde hoří, jako nezodpovědní cyklisté v Hřensku,“ napsala dopoledne policie na Twitteru.

Příspěvek doplnila fotografií čtveřicí cyklistů, kteří projíždějí kolem hasičského auta.

„Cyklisté se vystavují se značnému nebezpečí, požár je může kdykoliv překvapit,“ pokračuje policie.

Pád Pravčické brány teď vyloučit nemůžeme, říká šéf národního parku

Policie kolem 9. hodiny uzavřela příjezdové komunikace do Hřenska. A to jak od Děčína, tak i od státní hranice od Bad Schandau a Schmilky. Uzavřená je i silnice od Jetřichovic a Janova. „Do lokality mohou pouze složky IZS,“ uvedla policie na Twitteru.

Ministerstvo dopravy pak odpoledne vyzvalo všechny, kteří nad místy požáry vypouštějí drony, aby tak nedělali.

„Ohrožujete probíhající záchranné letecké operace v oblasti! Úřad pro civilní letectví prošetří všechny podněty na konfliktní provoz dronů,“ napsal resort na Twitteru.

Podněty obdržel Úřad pro civilní letectví. „Létání s drony ve zvláště chráněném území bez Úřadem vydaného oprávnění k provozu je protiprávním jednáním. Navíc může ohrozit probíhající záchranné letecké činnosti v oblasti postižené rozsáhlým požárem,“ píše na svém webu.

Podobné sdělení napsal i dobrovolný strážce národního parku Filip Molčan. „Lidi, neblbněte!“ vzkazuje.

Kolem 11. hodiny zasahovalo při požáru v Českém Švýcarsku 83 jednotek a 410 hasičů, z toho polovina byla dobrovolných. Na místě pomáhají také čtyři vrtulníky a dvě letadla. Česko už požádalo rovněž o mezinárodní pomoc.

Jako první zareagovalo Polsko, které na sever Čech posílá jeden vrtulník. Do Hřenska zamířili také premiér Petr Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan, aby se seznámili se situací.

Autor:
zpět na článek