iDNES.cz

V Českém Švýcarsku shořely historické chaty, z památky zbyly jen komíny

  8:22,  aktualizováno  16:05
V Národním parku České Švýcarsko shořely dvě historické chaty Na Tokání, které jsou zařazené mezi cenné kulturní památky. Jedna vyhořela do základů, z nichž se tyčí už pouze dva zděné komíny, druhá přišla o střechu i všechno uvnitř. Hasiči na místo vyslali vrtulník s hasicím vakem, požár dostali pod kontrolu až po sedmi hodinách.

„Nad ránem dostali naši revírníci informaci od místních obyvatel, že vidí z lesa stoupat kouř. Vyjeli na obhlídku a zjistili, že hoří historické objekty loveckých chat Na Tokání. Obě chaty, které jsou zapsané kulturní památky, jsou prakticky úplně vyhořelé,“ řekl mluvčí NP České Švýcarsko Tomáš Salov.

Hasiči k požáru vyjížděli ve tři čtvrtě na sedm ráno. Na místě zasahovalo asi 160 hasičů. Hořel i les, který pravděpodobně chytil od požáru chat.

„Kvůli požáru dvou chat a lesního porostu v Rynarticích - Na Tokání, okres Děčín, byl vyhlášen třetí stupeň poplachu,“ informoval mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Požár hasiči dostali pod kontrolu ve tři čtvrtě na dvě odpoledne, kdy začali dohašovat ohniska.

Shořely dvě chaty, obě jsou v soukromém vlastnictví. V pondělí v nich chtěli provozovatelé přivítat první hosty.

„Čekali jsme s otevřením na pondělí. Měli jsme i spoustu rezervací, to teď budeme muset všechno vyřešit,“ řekl ČTK za majitele Miroslav Keller. „Když mi zavolali v sedm ráno, že hoří penzion, byl to šok, ale hlavně, že tam nikdo nebyl,“ uvedl. Škoda podle něj bude velmi vysoká, vyčíslit si ji netroufl.

„Je to obrovské neštěstí. Máme za sebou požár zámečku Dvojhradí ve Mstišově a teď další historická památka. Je to ale příliš čerstvé na to, abych mohla říci, co všechno to pro nás znamená. Víme jen jediné, co nás čeká, bude obrovská práce,“ řekla Věra Brožová z Národního památkového ústavu.

Pracovníci památkového úřadu prohlédnou zbytky budov hned, jak jim to hasiči dovolí. „Následně bude provedena dokumentace všech existujících konstrukcí, zhodnocen bude jejich technický stav a případná možnost záchrany,“ nastínila Brožová další vývoj.

„Situace se pak bude odvíjet od toho, v jakém stavu nebo v jak velkém rozsahu se podaří objekty či jejich části zachovat. Našim primárním cílem bude učinit všechny kroky, které po dohašení zabrání jejich další destrukci a umožní získat čas pro plánování obnovy památky. Teoreticky lze uvažovat o provizorním zastřešení torz, statickém zajištění pomocí podpěr nebo výdřev,“ přiblížila.

Dále by měly následovat konzultace s majitelem a projektantem o způsobu obnovy památky. „V případě fatálního poškození lze uvažovat o zániku objektu či o výstavbě replik památky tak, jak se to stalo např. na Libušíně,“ dodala Brožová.

Chata Na Tokání vyhořela už v roce 1905 a pak i 1909

Chaty Na Tokání jsou podle památkářů vzácnou památkou. „Jedná se o soubor šesti srubů vznikajících ve 30. letech 20. století jako lovecký zámeček rodu Kinských. V této oblasti jde o zcela mimořádný typ architektury, jejíž jádro je zděné, obložené dřevem, takže působí jako celodřevěné. Tímto se zcela vymyká regionálním stavbám. Významná je pak i podoba a vybavenost interiérů. Ty jsou obkládané dřevem a za pozornost stojí uměleckořemeslné zpracování detailů,“ popsala Brožová.

Původní obora byla v lokalitě Na Tokání vybudována v 80. letech 17. století. V roce 1833 dal majitel panství kníže Rudolf Kinský příkaz k vybudování provizorní útulny pro lovce, neboť zde byl znám hojný výskyt ptactva, především tetřeva hlušce. Postupně se přistavovaly další objekty a stavby získaly trvalý charakter. Z té oné doby pochází i německý název lovecké chaty Balzhütte.

Postupně zde byly budovány přístupové cesty a osvětlení a zpevňovány lovecké stezky v okolí. V polovině 50. let 19. století Na Tokání vznikla chata ve stylu loveckého zámečku. Tento objekt byl 26. 10. 1905 zničen požárem.

Vzápětí byl sice obnoven, ovšem i tato lovecká chata o čtyři roky později opět shořela. Současná podoba staveb Na Tokání pocházela až z 30. let 20. století, kdy zde byla v roce 1932 postavena nová hájovna a budova hostince.

Chatám Na Tokání se říká různě. „Někdy se se můžete setkat i s názvem Tokáň. My však používáme název Na Tokání, který uvádějí katastrální podkladové mapy,“ podotkl Salov.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: , ,
zpět na článek