Škoda na shořelých historických chatách Na Tokání přesahuje 23 milionů

  10:48
Škodu, která vznikla požárem dvou historických chat Na Tokání v Národním parku České Švýcarsko, policie předběžně vyčíslila na více než 23 milionů korun. Příčiny rozsáhlého požáru nyní prověřují kriminalisté.

„Vzhledem k rozsahu požáru jsme provedli ohledání místa až po úplné likvidaci ohně a vychladnutí požářiště,“ uvedl mluvčí děčínské policie Daniel Vítek.

„Spolupracovali jsme s vyšetřovateli hasičů, znalci z Technického ústavu požární ochrany, na ohledání se podílel i policista skupiny speciálních kynologických činností se služebním psem vycvičeným na detekci akcelerantů hoření,“ doplnil Vítek.

Kriminalisté pracují s několika vyšetřovacími verzemi. „Jako nejpravděpodobnější se zatím jeví technická závada, nicméně abychom jednoznačně stanovili příčinu požáru, musíme vyčkat na výsledky znaleckých posudků,“ podotkl mluvčí.

Aby mohli policisté místo požáru důkladně prohlédnout, museli hasiči jeřábem zdvihnout střechu vyhořelého penzionu.

Historické lovecké chaty Na Tokání začaly hořet v pátek nad ránem. Hasiči k požáru vyjížděli ve tři čtvrtě na sedm ráno.

Na místě zasahovalo asi 160 hasičů. Hořel i les, který pravděpodobně chytil od chat.

Na místo ničivého požáru se chystají i památkáři. Důkladnou prohlídku cenné historické památky provedou ve čtvrtek.

„Musíme provést dokumentaci všech existujících konstrukcí, zhodnotit jejich technický stav a případnou možnost záchrany,“ řekla Věra Brožová z Národního památkového ústavu.

Chaty Na Tokání jsou vzácnou památkou. „Jde o soubor šesti srubů vznikajících ve 30. letech 20. století jako lovecký zámeček rodu Kinských. V této oblasti jde o zcela mimořádný typ architektury, jejíž jádro je zděné, obložené dřevem, takže působí jako celodřevěné. Tímto se zcela vymyká regionálním stavbám. Významná je pak i podoba a vybavenost interiérů. Ty jsou obkládané dřevem a za pozornost stojí uměleckořemeslné zpracování detailů,“ popsala Brožová.