iDNES.cz

Přívaly sněhu nepomohly. Vláhový deficit pokračuje, říká meteorolog

  6:52
I když na hřebenech Krušných hor leží aktuálně kolem 70 centimetrů sněhu a v uplynulých dnech se držel i v nížinách, hodnotí meteorologové letošní zimu jako spíše průměrnou. Vodohospodáři zároveň uklidňují, že oteplení sice zvedne hladiny řek, ale velké povodně Ústeckému kraji nehrozí.

Včera odpoledne hladina Labe v Ústí vystoupala zhruba na 310 cm, v Děčíně to bylo o 20 centimetrů méně. Aby byl vyhlášen první stupeň povodňové aktivity, musí voda vystoupat na 450 cm. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„V Ústeckém kraji obsahuje sněhová pokrývka zhruba 210 milionů metrů krychlových vody, což je sice slušné číslo, ale vláhový deficit to nevyrovná,“ uvedl Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu na ústeckém Kočkově.

„Do deficitu srážek jsme se dostali i v loňském roce, takže se dá říct, že pokračuje i nadále,“ hodnotí Tomšů.

Aby se v kraji doplnily zásoby podzemní vody, muselo by spadnout několik stovek milimetrů srážek. Vláhový deficit se pohybuje kolem 600 milimetrů. „Ke zlepšení situace by pomohlo delší vlhké období, ne měsíců, ale spíše let,“ konstatuje Radek Tomšů.

Obyvatelé Ústeckého kraje se v souvislosti s oteplením nemusejí obávat povodní. „Dojde k oteplení bez srážek, takže zvýšené průtoky řek budou způsobené pouze táním sněhu,“ uvedl Jiří Petr, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

V Klášterci nad Ohří se z břehů vylila řeka Ohře. Pozor je třeba dát zejména na Ohřecké louce, v lázeňském parku, na cyklostezce od železničního mostu směrem k Rašovické lávce.

Včera odpoledne hladina Labe v Ústí vystoupala zhruba na 310 cm, v Děčíně to bylo o 20 centimetrů méně, přičemž průměrná výška hladiny Labe se v Ústí pohybuje kolem 240 cm. Aby byl vyhlášen první stupeň povodňové aktivity, musí voda vystoupat na 450 cm, při druhém stupni na 530 cm. „Předpokládáme, že až sem se voda nedostane,“ doplnil Jiří Petr.

Jako dobrou hodnotí situaci na vodních tocích i Jan Svejkovský z Povodí Ohře. „Zatím je klid, průtoky nejsou úplně nejmenší, ale v tuto chvíli nikde nehrozí žádný stupeň zvýšené povodňové aktivity,“ popsal včera odpoledne mluvčí Povodí Ohře.

„Vyloučit výrazné zvýšení hladin řek a vylití ze břehů nemůžeme, ale zatím to podle předpovědi vypadá, že by situace neměla být nijak dramatická,“ doplnil Svejkovský.

Důvodem jsou noční teploty kolem nuly a tání sněhu je proto pomalejší.

Připravené pojmout více vody z tajícího sněhu jsou i vodní nádrže v Jirkově nebo Újezdu na Chomutovsku, množství vody je tady udržováno na tzv. zimní nižší hladině. „Nechranická nádrž sice zimní hladinu nemá, ale už od podzimu je stav vody nižší a vodu z tajícího sněhu bez problémů přijme,“ doplňuje aktuální informace Jan Svejkovský.

Podle aktuální předpovědi počasí na nadcházející víkend bude na severu převážně zataženo nízkou oblačností, teploty vystoupají v sobotu na 5 až 9 stupňů Celsia, v neděli na 3 až 7 stupňů, noční teploty se budou pohybovat kolem nuly.

„Vypadá to, že tání sněhu zase tak prudké nebude. Vzhledem k tomu, že v následujících dnech nebudeme mít příliš srážek a hlavně větrno, což jsou faktory které přispívají, že k rychlému tání,“ uvedl Radek Tomšů. „Očekáváme ale, že do 400 až 500 metrů nadmořské výšky v příštích dnech sníh roztaje,“ dodal.

zpět na článek