iDNES.cz

Postoloprty chtějí od státu miliony a omluvu za souzené zastupitele

  16:54
Odškodnění ve výši několika milionů korun a omluvu za poškození pověsti požadují po státu zastupitelé města Postoloprty na Lounsku i samotné město. Politiky soud před časem zprostil obžaloby, podle které měli při prodeji obecního majetku město připravit o půl milionu korun.

Kauza spadá do konce roku 2015, kdy zastupitelé odsouhlasili prodej chátrajícího domu za jeden milion korun stávající nájemkyni, která v přízemí provozuje krejčovství a půjčovnu šatů.

Trestní oznámení na zastupitele, kteří pro prodej hlasovali, podal postoloprtský občan, který se přihlásil jako zájemce o koupi až několik dní po schválení prodeje.

Fotogalerie

Případ neřešil kvůli možné podjatosti soud Lounech, ale v Chomutově. Zabývat se jím začal v polovině roku 2017.

Politiky obžaloba vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti, za což jim hrozil až půlroční trest, případně zákaz činnosti. Žaloba se opírala o znalecký posudek, o kterém obžalovaní od začátku tvrdili, že je chybný a neprofesionálně vyhotovený.

To nakonec soud uznal a letos v dubnu zastupitele zprostil obžaloby poté, co revizní posudek ukázal, že hodnota domu byla v době prodeje o padesát tisíc korun nižší.

Usnesení o zprošťujícím rozsudku obdržela devítka komunálních politiků v čele se starostou v úterý. Případ tím ale nekončí, naopak začíná další kapitola.

„Začali jsme činit kroky k nápravě šikanizujícího a nespravedlivého procesu, který se táhl tři roky v náš neprospěch. Chceme exemplární potrestání státu za neschopné úředníky, v tomto případě státní zástupkyni a policejního vyšetřovatele,“ uvedl starosta Zdeněk Pištora (Občané pro město a venkov – nezávislí).

Město Postoloprty jako územní samospráva požaduje po státu finanční satisfakci ve výši pět milionů korun a veřejnou omluvu za zásah do své pověsti. Každý neprávem obžalovaný zastupitel žádá dva miliony a veřejnou omluvu za zásah do práv na ochranu osobnosti.

„V tuto chvíli zasíláme na ministerstvo spravedlnosti a na nejvyšší státní zastupitelství výzvu k mimosoudnímu vyrovnání. Pokud nebude do jednoho měsíce akceptována, obrátíme se s žalobou na soud,“ řekl rozhodně Pištora.

Žaloba půjde i na lounskou státní zástupkyni Radku Pavlišovou

Starosta navíc podá kárnou žalobu na lounskou státní zástupkyni Radku Pavlišovou, která případ dozorovala. Město i městské zastupitele bude zastupovat advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Ta je zastupovala i v kauze prodeje domu.

„Cela obžaloba byla od začátku absurdní. Státní zástupkyně byla opakovaně přistižena při naprosté neznalosti zákona o obcích. Role znalce pak byla už jen tristní tečkou, tak odbytou práci, jakou znalec předvedl, aby člověk pohledal. Když si uvědomíme, že velmi dobře věděl, že na jeho závěrech závisí osudy desítky lidí, měl by znalectví pověsit na hřebík,“ uvedla mimo jiné Hamplová.

Podle ní je případ Postoloprt precedentní a to jednak ve způsobu v jakém stát selhal, ale i tím, že v případu figuruje také poslanec Pavel Růžička (ANO), jehož Sněmovna ke stíhání nevydala. V jeho případě je tak soudní řízení zastaveno.

Okresní státní zastupitelství v Lounech se k případu nevyjádřilo. Kroky města a politiků nekomentovalo ani ministerstvo spravedlnosti s tím, že žádost o odškodnění ještě neobdrželo.

„Dopředu nic konkrétního komentovat nemůžeme, nemáme spis a ani neznáme veškeré okolnosti. Výše zadostiučinění za nemajetkovou újmu se podle judikatury Nejvyššího soudu stanovuje metodou komparativní, proto tedy bude na žadatelích, aby shromáždili srovnávací případy, kterými podpoří výši svého požadavku na peněžní zadostiučinění,“ uvedla Andrea Šlechtová z tiskového oddělení ministerstva.

zpět na článek