Starostka Žatce odmítla pokutu za jízdu v opilosti, zpochybňuje rozbor krve

  14:26
Okresní soud v Lounech začal projednávat případ žatecké starostky Zdeňky Hamousové (za ANO). Obžaloba ji viní, že letos v dubnu řídila pod vlivem alkoholu. Opírá se přitom o výsledky rozboru krve, ten ale advokát Hamousové zpochybnil. Žena původně dostala peněžitý trest ve výši 110 tisíc korun, ten ale odmítla.

Politička je obžalovaná z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za to jí hrozí až jeden rok vězení. 

Soud ji už dříve ve zkráceném řízení potrestal pokutou ve výši 110 tisíc korun a zákazem řízení na jeden rok. S trestem ale obžalovaná nesouhlasila, případ se tak projednává v hlavním líčení. 

Prohřešku se Hamousová, která je starostkou Žatce deset let a do podzimních voleb byla i senátorkou, dopustila 9. dubna. V jednu hodinu v noci ji zastavila policejní hlídka v Žatci. Podle výpovědi jednoho z policistů hlídku zaujal styl jízdy, řidička prý na silnici kličkovala. Při kontrole dokladů pak podle jeho slov jevila známky požití alkoholu.

Událost se stala v době nouzového stavu a kvůli koronaviru policisté neprovedli dechovou zkoušku, ale řidičku požádali, zda podstoupí odběr krve, s čímž starostka souhlasila. Následné rozbory pak ukázaly 1,58 a 1,60 promile alkoholu v krvi.

Obhajoba rozbor krve napadla. „Odebrané vzorky nebyly bezprostředně uloženy do chladu, ale minimálně patnáct minut byly při pokojové teplotě. Ani způsob hodnocení nebyl správný, to vše mohlo výsledek ovlivnit,“ uvedl obhájce.

Sama Hamousová připustila, že ten den alkohol požila, nevzpomněla si však v kolik hodin. Těsně před jízdou to ale prý nebylo. 

Prohřešku se údajně dopustila kvůli vyhrocené situaci, kdy do městské nemocnice vezla respirátory FFP3, kterých tam byl nedostatek. Respirátory sehnala z různých zdrojů, od dárců a firem. „Chtěla jsem je doručit osobně a co nejdříve, aby je měla k dispozici ranní směna,“ vysvětlovala. 

Rozsudek dnes v případu nepadl, hlavní líčení bylo odročeno kvůli dalšímu dokazování.