Žena naletěla podvodníkovi. Údajnému lékaři poslala dva miliony korun

  11:26
Přes dva miliony korun naposílala důvěřivá žena z Lovosicka údajnému americkému lékaři. Jednapadesátiletá žena se s ním seznámila na internetu, kde k němu získala důvěru. Chtěl od ní pomoc s balíkem. Ona postupně platila údajná pojištění a poplatky dle jeho instrukcí. Žádný balík ji nepřišel a ona zjistila, že byla podvedena a obrátila se na policii.

Žena se s údajným americkým lékařem sloužícím na zahraniční misi seznámila na sociálních sítí. Vzbudil v ní přátelství a důvěru. Poté ji požádal o pomoc. Na její adresu měl poslat balík s vysokým finančním obnosem. Ona si z něj měla vzít částku na náklady, které při posílání vzniknou.

„Poškozená s návrhem souhlasila. Následně od ní prostřednictvím údajného přepravce byla požadována opakovaně částka za pojištění balíku, celní poplatek, protiteroristický poplatek a další. Poškozená vše prováděla podle instrukcí údajného lékaře. Celkem přeposlala na různé bankovní účty finanční prostředky ve výši přesahující 2 miliony korun,“ popsala krajská mluvčí policie Pavla Kofrová.

Vdovy v síti kyberšmejdů. Posílají stovky tisíc korun cizím mužům

Do dnešních dnů ženě žádný balík nedorazil, naopak jsou po ní stále požadovány další platby. Žena si uvědomila, že byla podvedena a obrátila se na policii.

„Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin podvodu. V případě dopadení hrozí neznámému podvodníkovi až osmiletý trest,“ uvedla Kofrová.

Policisté varují, že lidé byli obezřetní, když se s někým seznamují na internetu, i při nákupu zboží a jiných služeb.

„Dávejte pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s člověkem ze zahraničí. Podvodníci bývají většinou schovaní za identitou váženého a vzdělaného člověka např. lékaře, vojáka, architekta a různých specialistů. Předstírají vážný zájem o vaše soukromí a dobře vědí, co osamělý člověk potřebuje. Nikdy neposílejte peníze někomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí,“ varuje Kofrová.

S podobnými případy se policisté setkávají opakovaně. Dle Kofrové je provádějí v rámci celého světa dobře organizované skupiny cizinců.

„Peníze zpravidla putují na střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace,“ dodala policejní mluvčí.

Autor: