iDNES.cz

Před počeradskou elektrárnou protestovali aktivisté, chtějí konec uhlí

  12:04,  aktualizováno  14:34
Před elektrárnou Počerady se sešly stovky aktivistů, kteří demonstrovali za budoucnost bez uhlí. Protestu se účastnili členové třinácti ekologických organizací, mezi nimi například Greenpeace, Hnutí Duha či Fridays for Future Česká republika. Happening se obešel bez problémů.

„Demonstrace proběhla naprosto poklidně, policisté nezaznamenali žádné přestupkové jednání,“ řekla MF DNES mluvčí krajské policie Jana Slámová. Kolem půl druhé se demonstranti začali rozcházet, někteří z nich nasedají do autobusu, který je doveze do kempu v obci Okořín, kde koná takzvaný klimakemp. Další se tam vydávají pěšky či vyčkají na vlak.

Před počeradskou elektrárnou se sešly zhruba tři stovky účastníků, kteří si vyslechli několik projevů. Kolem třinácté hodiny se vydali na průvod na silnici kolem elektrárny za skandování hesel jako „Uhlí, ropa, plyn patří do dějin“, nebo „Nechceme smrad z Počerad“.

Demonstranti upozorňují, že světové emise stále rostou a vlády s tím nic nedělají. „V roce 1992 se na světovém summitu země shodly, že je potřeba snižovat emise. 28 let se o tom jen debatuje a globální emise rostou,“ řekl Jiří Jeřábek, energetický expert Greenpeace.

Mezi řečníky promluvil i známý sedlák Daniel Pitek, který upozornil na to, že klimatickou změnu sleduje již mnoho let a nyní ji může nazvat „klimatická krize“. 

Požadavky

Organizátoři demonstrace sepsali čtyři požadavky na vládu:

  1. Rychle ukončit těžbu a spalování uhlí
  2. Spravedlivá transformace uhelných regionů
  3. Co nejrychlejší ukončení provozu elektrárny Počerady
  4. Navýšení cílů snižování emisí v rámci Evropské unie do roku 2030

Zdroj: Limity jsme my

„Elektrárna Počerady je symbolem, mohlo utlumit svůj běh, ale vláda rozhodla jinak a prodala ji, aby mohla dále fungovat,“ podotkl Pitek.

Aktivisté upozornili, že „u komínu to začíná“. „Sledujeme, jak je nadále devastována naše budoucnost, proto jsme se spojili s dalšími organizacemi, abychom řekli, že uhlí musí skončit,“ řekl Petr Doubravský z Fridays for Future.

Řada z demonstrantů měla transparenty s nápisy jako „Klimatická spravedlnost“, „Čistá energie“, „Budoucnost bez uhlí“, „Se rtutí budeme pěkně smrdutí“. 

První demonstranti se na místě scházeli před sobotním polednem. Někteří z nich se přímo u svých automobilů převlékali do nejrůznějších kostýmů a malovali si masky na obličej. Pořadatelé mezitím postavili provizorní pódium na parkovišti před elektrárnou. Na místě je také několik policejních vozů, policisté zatím celou situaci jen monitorují.

Aktivisté obsadili lom u Mostu

Pohyb byl i v samotné elektrárně, za plotem u parkoviště se v několikametrových rozestupech rozmístily desítky pracovníků ostrahy, kteří měli roušky a také několik podnikových hasičů.

05.září 2020 v 10:45, příspěvek archivován: 05.září 2020 v 12:01

A my jsme na cestě na demošku před elektrárnou #Počerady, protože prodlužování její funkčnosti je nepřípustný. #KonecUhlí #TEĎ #EndCoalNow https://t.co/WlMXyklBnm

Autor:
zpět na článek