iDNES.cz

Filla se vrátí na zámek v Peruci, majitelka památky a kraj dospěly k dohodě

  9:22
Po letech soudních sporů se za dva roky návštěvníkům konečně znovu otevře Pamětní síň malíře Emila Filly na zámku v Peruci. Ústecký kraj se dohodl s majitelem objektu na řešení vleklých dohadů ohledně opravy a provozování galerie.

Zámek v Peruci. Postupně se opravuje. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Spor dlouhodobě poškozuje obě strany. Nastala sada jednání, která bolela obě strany a často vedla do slepých uliček, ale v posledním půlroce se ukázalo, že dokážeme najít cestu. Ale obě strany musely ustoupit,“ řekl k dohodě náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

V nejbližších dnech podle něj obě strany podepíší smlouvu.

Pamětní síň spravuje lounská Galerie Benedikta Rejta, příspěvková organizace kraje. V roce 2016 poté, co zámek koupila Dominika Matušová, začala jeho rekonstrukce. Nová majitelka se přitom zavázala, že po opravě památky předá Fillovu síň zpět galerii do konce června 2018.

To se však nestalo. Zatímco část zámku je už od roku 2020 otevřena veřejnosti, na opravě jižního křídla, kde po druhé světové válce kubistický malíř pobýval a kde mají být jeho díla podle darovací smlouvy z 50. let minulého století po jeho smrti umístěna, se stále ještě pracuje.

Podle majitelky vše zkomplikoval nález dřevomorky v jižním křídle, kde navíc chyběla kanalizace a odpady ze sociálního zařízení byly napojeny do historických sklepů.

Mezi oběma stranami se pak rozhořel spor, který řešily i soudy. Změna nastala až ve chvíli, kdy bývalou ředitelku Alicu Štefančíkovou vystřídala Kateřina Melenová, která s majitelkou Dominikou Matušovou začala nacházet společnou řeč, že se chtějí dohodnout a spor ukončit.

„Dohoda je důvod k oslavě. Jsem ráda, že mé dvouleté úsilí o urovnání sporu bylo přijato,“ těší také ředitelku Melenovou.

Ústupkem kraje je, že za dva roky přijde o věcné břemeno pro Fillovu síň a místo něj uzavře smlouvu o užívání na 50 let. Majitelka zámku zase musí síň do té doby opravit.

„Věcné břemeno zanikne v okamžiku, kdy budou prostory pamětní síně zrekonstruovány, zkoulaudovány a předány Galerii Benedikta Rejta k instalaci expozice a přemění se v padesátiletou smlouvu, která se automaticky prodlužuje,“ potvrdil dohodu náměstek Řehák.

Dva roky do té doby mají posloužit nejen k opravě, ale i k tomu, aby obě strany zjistily, jak dohoda funguje.

„Musíme najít společnou řeč, aby fungoval provoz zámku i galerie. Jsme v naprosté shodě, že síň bude v duchu pobytu Filly. Jednáme i o tom, že vstupné do síně i na zámek bude společné, byť je na to ještě brzo,“ věří ale Melenová, že teď už vše půjde dobře.

1. července 2020

zpět na článek