Smrt vraha batolete ve vězení uzavřeli jako sebevraždu bez cizího zavinění

  15:00
Sebevražda, na které neměla podíl žádná jiná osoba. Takový závěr má vyšetřování smrti Josefa Kuči z Loun, jenž zemřel ve vězení, kde si měl odpykat 22 let za brutální utýrání tříletého syna své tehdejší partnerky.

Otčím obžalovaný z utýrání tříletého chlapce u Vrchního soudu v Praze (24. 6. 2020) | foto: Petr FilaiDNES.tv

„Úmrtí bylo klasifikováno jako sebevražda bez cizího zavinění,“ sdělila portálu iDNES.cz mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

V obecné rovině na vysvětlenou dodala, že naopak za sebevraždu s cizím zaviněním by byla považována taková, ke které by mrtvého například někdo dohnal.

Dvaadvacetiletý Kuča zemřel ve vězení jen pár dní poté, co ho pražský vrchní soud v závěru června za vraždu chlapce pravomocně odsoudil k 22 letům.

Muž, jenž žil s dítětem a jeho matkou ve společné domácnosti, chlapce několik měsíců bil dlaněmi i vařečkou, pálil cigaretami či žehličkou, posazoval na sporák, kousal po celém těle, sprchoval studenou vodou nebo nechával klečet s nataženýma rukama, na které pokládal knížky. Dítě nakonec loni v únoru zemřelo.

„Střídání mechanismů je unikátní. Kousání, pálení, mlácení. Došli jsme k závěru, že uložení trestu v základní trestní sazbě nepostačí. Vzhledem k naprosté výjimečnosti případu je na místě výjimečný trest,“ uvedl v červnu soudce vrchního soudu Jiří Lněnička. Vedle vraždy uznal senát muže vinným i z týrání svěřené osoby.

U ústeckého krajského soudu muž, jenž chtěl podle svých slov zlobivé dítě převychovat, dostal původně 16 let za těžké ublížení na zdraví.

Matka dítěte, která údajně všemu přihlížela, je také trestně stíhaná. Stejně tak společný známý někdejších partnerů, jenž s nimi nějakou dobu žil. Spis případu leží u ústeckého krajského soudu. Zatím není jasné, kdy ho začne projednávat.