Muchloval jsem se na zadní sedačce, tvrdí muž obžalovaný ze zběsilé honičky

  16:30
Až osmileté vězení hrozí u teplického soudu Patriku Příhodovi z Mostu, který je obžalovaný, že v noci na 6. ledna v obci Bečov řídil auto pod vlivem alkoholu a neuposlechl výzvy policie, aby zastavil. Následovala zběsilá honička, při které Příhoda podle spisu ujížděl hlídkám rychlostí až 180 kilometrů v hodině.

Patrik Příhoda u Okresního soudu v Teplicích (26. března 2019) | foto: Pavel Přibyl, MF DNES

Obžaloba uvádí, že Příhoda s vozem nebezpečně manévroval, několikrát dostal smyk, vjížděl do protisměru a prorazil i několik zátarasů, čímž ohrozil zasahující policisty. Auto nezastavily ani varovné výstřely.

Policisté Příhodu zadrželi v Bílině, kde našli opuštěný vůz a následně i jeho. Nyní je obžalovaný z obecného ohrožení a násilí proti úřední osobě.

„Vozidlo jsem vůbec neřídil. Svědkyně, která vypovídala (Příhodova bývalá přítelkyně, pozn. red.), neuvedla pravdu. Auto řídila jiná osoba,“ sdělil obžalovaný u soudu.

Zároveň předložil svou verzi toho, co se stalo. „Asi ve 23 hodin jsme s mou bývalou přítelkyní jeli autem do Bečova za její kamarádkou. Řídil jsem já. Ve dvě hodiny v noci jsme se rozhodli jet domů,“ řekl soudu.

Fotogalerie

Dále vypověděl, že při zpáteční cestě už neřídil on, ačkoliv na návštěvě nepil. Doplnil, že za volant usedl kamarádčin známý.

„Řekl, že nás odveze. Připadal mi střízlivý, neměl jsem důvod ho nenechat řídit. Řidičský průkaz jsem po něm ale vidět nechtěl,“ řekl Příhoda, který sám řídí 26 let a ujíždějící mondeo bylo jeho.

Soudu sdělil, že s přítelkyní seděl na zadních sedadlech. „Byli jsme vzadu a muchlovali se. To, že nás honily policejní hlídky, jsem nezaznamenal. Pamatuji si až chvíli, kdy má bývalá přítelkyně začala křičet, ať zastavíme. Z jízdy si ale moc nepamatuji,“ řekl. 

Vylíčil, že po zastavení vozu v Bílině řidič vyběhl ven, a tak se ho rozhodl pronásledovat.

„Vyběhl s mojí bundou, tak jsem se vydal za ním. Doběhl jsem ho a bundu mu sebral. Pak jsem ho pustil. Když jsem se asi po dvaceti minutách vrátil k vozu, hlídka mě z ničeho nic napadla. Bez vyzvání mi nastříkali slzný sprej do obličeje a zpacifikovali mě,“ uvedl.

Podle zasahujícího policisty, který u soudu vypovídal, ale Příhoda neuposlechl jejich výzvu a odmítal spolupracovat. „Proto jsme použili donucovacích prostředků. Jsem si jistý, že řídil právě tento muž, viděl jsem ho, když míjel náš zátaras na kruhovém objezdu. Světla tam bylo dost z pouličních lamp,“ řekl policista.

Dechovou zkoušku i vyšetření krve odmítl

Příhoda po zadržení odmítl dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v krvi a v nemocnici později i vyšetření krve. 

Že řídil právě on, potvrdila soudu jeho bývalá partnerka. „Za volantem byl on. Bála jsem se a prosila ho, ať zastaví. Seděla jsem na místě spolujezdce, nikdo další v autě nebyl,“ řekla.

Popsala, že se bála o život a krčila se pod palubní deskou. „Myslela jsem, že někam nabouráme, že nás zabije. Vždy, když přibrzdil, chtěla jsem z auta vyskočit, ale nešlo to. Měla jsem strach,“ vypověděla s tím, že víc si z cesty nepamatuje.

Myslí si totiž, že jí doma Příhoda něco namíchal do pití. „Vypila jsem asi půl skleničky vína a šla telefonovat. Když jsem se vrátila, měla jsem dolito. Pak už si toho moc nepamatuji,“ sdělila. A dodala, že po tomto hrůzném zážitku se spolu rozešli.

Soud bude pokračovat 10. dubna, kdy budou vypovídat další svědci.

Autor: