iDNES.cz

Řekl jsem mu, že je blb. Příbuzní usvědčili Čecha bojujícího na Ukrajině

  12:34
Komunikace s příbuznými, prezentace na sociálních sítích a články v médiích. To byly hlavní důkazy, na jejichž základě poslal ústecký krajský soud Oldřicha Grunda na patnáct let do vězení za účast v bojích na východní Ukrajině v řadách armády takzvané Doněcké lidové republiky. Portál iDNES.cz přináší detaily z rozsudku.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Obžalovaný Oldřich Grund u soudu nebyl. Kde se v současnosti nachází, není jasné. Trestní stíhání proti němu bylo vedeno jako proti uprchlému. Soud ho uznal vinným z teroristického útoku.

Podle závěrů vyšetřování vycestoval na Ukrajinu v roce 2014 s jednoznačným cílem připojit se k separatistům na východě země. Následně se podle spisu zapojil do řady bojových akcí proti legální vládě Ukrajiny, při nichž umíraly stovky lidí.

„Soud má za jednoznačně prokázané, že se obžalovaný vědomě zapojil do činnosti organizované skupiny zaměřené na systematické, organizované a dlouhodobé páchání teroristických útoků, které směřovaly na život a zdraví lidí, byly provedeny násilím, za užití lsti a měly od počátku za cíl způsobit smrt nebo těžkou újmu na zdraví, kdy smrt i těžkou újmu na zdraví opakovaně způsobily,“ napsal do rozsudku předseda senátu Ondřej Peřich.

Jak vyplývá z dokumentu, Grund bojoval v rámci tankových útvarů, přičemž postupně se dostal do pozice velitele ozbrojené skupiny 6. roty tankového pluku armády takzvané Doněcké lidové republiky v hodnosti podplukovníka. Byl dokonce vyznamenán Svatojiřským křížem za statečnost v boji při ústupu ze Slavjanska do Doněcka.

„Jako člen osádky tanku a posléze jako velitel větších a větších tankových uskupení útoky na armádu Ukrajiny jejím příslušníkům způsobil smrt a těžkou újmu, kdy s ohledem na charakter tanku, coby těžké vojenské techniky, není pochyb o tom, že obžalovaným usmrcených či těžce zraněných vojáků ukrajinské armády byly desítky, stovky,“ uvedl soudce Peřich.

Mluvil víc rusky než česky

Jak v rozsudku stojí dále, před soudem při říjnovém hlavním líčení, o jehož výsledku portál iDNES.cz informoval již před několika týdny, vypovídali mimo jiné vzdálený strýc obžalovaného a jeho dvě sestřenice. 

První zmíněný uvedl, že se mu Grund ozval přes Facebook v roce 2017, posléze spolu prý začali komunikovat prostřednictvím Skypu. Volali si několikrát.

„Když jsem s ním mluvil koncem roku 2017 poprvé, řekl mi, že je u armády a bojuje za Rusko. Při rozhovoru měl na sobě maskáče, uniformu a ukazoval pistoli na opasku. Říkal, že zůstane u armády, protože mu to vynáší. Na svého syna ale nic neposílal,“ uvedl strýc.

S postupem času prý Grund začal mluvit víc rusky než česky. „Bylo to asi v únoru 2018. Zase říkal, že válčí, na což jsem mu odpověděl, že je blb. Následně jsem mu ještě několikrát volal, ale hovory nepřijal. Sám se pak ozval asi po roce, mluvil už napůl rusky a já mu nerozuměl,“ vypověděl svědek.

Grunda považoval za líného, protože mu v minulosti několikrát sehnal práci, ale on nikde dlouho nevydržel. Při posledním telefonátu, k němuž došlo v létě, mu prý Grund říkal, že je aktuálně v Petrohradu a měsíčně si vydělá v přepočtu 95 tisíc korun.

„Chtěl, abych za ním do Ruska přijel i se synem. Myslím, že šlo o opilecké řeči. U rozhovoru byli další dva Rusové a pili vodku. Od té doby se neozval.“

Nekontaktujte českou policii

Dvěma sestřenicím se Grund ozval přes Facebook, aby jim oznámil, že v bojích na Ukrajině zemřel jejich bratr. Ani jedna z nich s ním prý nyní v kontaktu není.

„V kontextu s výpověďmi svědků byly provedeny důkazy i obsahem facebookové komunikace mezi obžalovaným a jmenovanými, která koresponduje s tím, co ve svých výpovědích jmenovaní svědci uvedli,“ píše Ondřej Peřich.

„Zcela zřetelně si byl vědom toho, že jeho jednání není v souladu se zákony, jak plyne z jeho komunikace s příbuznými, jimž dával instrukce, aby nekontaktovali českou policii, aby nedávali žádné informace o tom, kde se pohybuje,“ konstatuje Peřich.

Soud na základě žádosti o právní pomoc získal od justičních orgánů USA celý obsah facebookového profilu Oldřicha Grunda s řadou fotografií s vojenskou tématikou. Grund se na Facebooku například chlubil vyznamenáním za statečnost v boji pod vlajkou Novoruska. Nijak se netajil, že se nachází ve válce na Ukrajině. Komentující mu přáli třeba přesnou mušku.

Soud „prohledal“ například i profily obžalovaného a jeho manželky na ruské obdobě Facebooku. Jeho žena zveřejnila svatební fotografii, na které má Grund na sobě vojenské oblečení a na hrudi připnutou Svatojiřskou stuhu spojovanou s východo-ukrajinským separatismem a šest různých medailí. Stojí při tom u vozidla označeného vlajkou Doněcké lidové republiky.

V rozsudku je pak poukazováno i na články, v nichž se Grund vyjadřuje k bojům na Ukrajině.

Senát nakonec muži uložil patnáctiletý trest, který už je pravomocný. „Obžalovanému přitěžuje doba, po kterou se dopouštěl trestné činnosti a zejména pak míra jeho konkrétní participace na existenci a působení samozvané separatistické teroristické organizace, kterou je Doněcká lidová republika,“ vysvětluje v třináctistránkovém rozsudku Peřich vyměřený trest.

zpět na článek