Vedení Ústeckého kraje vadí nejistota při dodávkách vakcín proti koronaviru

  8:16
Další téměř tisícovka vakcín proti koronaviru dorazila do Ústeckého kraje. Zatímco první dodávku přivezla firma Pfizer později, než bylo avizováno, druhá přišla naopak o dva dny dříve. Vedení kraje vadí nepravidelnost v dodávkách, ale i plánované nastavení registračního systému.

Očkování zdravotníků v tzv. první linii. Na snímku Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Potřebujeme, aby dodávky byly stabilní tak, jak jsou domluveny. Od toho se všechno odvíjí. Že přijde o dva dny dřív, než bylo naplánováno, nám opravdu nepomáhá,“ řekl hejtman kraje Jan Schiller (ANO).

„Tentokrát přišla dřív, tak to není takový problém, umíme si s tím poradit. Ale kdyby přišla později, bude nám to hodně komplikovat naplánovaný očkovací proces,“ dodal.

Z první dodávky, kterou kraj obdržel předposlední den uplynulého roku, je naočkováno zhruba sedm stovek zdravotníků v tzv. první linii. Zhruba další dva a půl tisíce na očkování ještě čeká.

Po 21 dnech od podání první dávky musí následovat druhá. Pokud by došlo ke zpoždění dodávek, mohl by nastat závažný problém, který vedení kraje nemůže ovlivnit.

První vakcíny kromě nemocnic spadajících pod Krajskou zdravotní byly rozvezeny i do nemocnic v Žatci a v Litoměřicích.

Registrační systém nerespektuje připravenost kraje

Spokojenost na krajském vedení nepanuje ani s registračním systémem očkování pro veřejnost v podobě, jak ho představilo ministerstvo zdravotnictví.

„Budeme ho připomínkovat, je to v něm nastavené jinak, než si představujeme,“ řekl hejtman. 

„Vadí nám, že představený centrální systém nám má určovat, jak máme očkovat, bez ohledu na to, jak jsme v kraji připraveni, jak jsme vybaveni vakcínami, jak jsme vybaveni personálem,“ vypočítává Schiller.

„Toto si musíme řídit my, to nám nikdo centrálně řídit nemůže,“ dodal hejtman.

Připomínky musí kraje na ministerstvo zaslat do pátku. Od 15. ledna má být rezervační systém spuštěný pro registraci lidí starších osmdesáti let, od 1. února pak pro všechny občany.

Dodávky vakcíny jsou zatím domluvené jen na leden

Kolik očkovacích center a míst v kraji bude, není zatím jasné. Jejich počet musí vyhodnotit koordinační očkovací tým.  Momentálně jsou jen v nemocnici v Mostě a v Ústí nad Labem, připravuje se také otevření v nemocnici v Kadani. 

Konečný počet se bude podle hejtmana odvíjet od počtu registrovaných lidí v systému. „Úkol je jasný, naočkovat co nejvíce lidi co nejrychleji,“ sdělil Schiller.

Dodávky očkovací vakcíny jsou zatím domluvené pouze na leden. Pokud bude kraj zásobován podle plánu, začnou se přednostně očkovat i příslušníci integrovaného záchranného systému.

Podle Marcela Kucra, vedoucího oddělení krizového řízení Ústeckého kraje, by se však nejednalo o všechny zaměstnance, kteří projeví zájem, ale pouze o ty klíčové.

„Očkovat by se měla stovka policistů a hasičů, především z krajského operačního centra a těch, kteří provádí antigenní testy,“ uvedl Kucr.