Za levný prodej pozemku obvinila policie dvanáct zastupitelů Krupky

  11:24
Kauza podezřele levného prodeje stavebního pozemku v Krupce na Teplicku, který zastupitelé před dvěma lety prodali firmě Jabloňový sad za 100 korun za metr čtvereční, má nečekané rozuzlení. Policie obvinila 12 zastupitelů Krupky a podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Soukromý pozemek - nevydávat, špatná fotka. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Obviněným, mezi kterými má být i starosta Krupky Zdeněk Matouš (Lepší Sever), hrozí až pětileté vězení.

„Zahájili jsme trestní stíhání dvanácti osob jako obviněných pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ řekl mluvčí teplické policie Daniel Vítek s tím, že bližší údaje k obviněným mu platná legislativa neumožňuje sdělit.

Podle Radiožurnálu, který na trestní stíhání 12 zastupitelů upozornil, jsou mezi obviněnými kromě starosty i oba místostarostové Krupky Rostislav Kadlec (Krupka naše město) a Karel Rouček (ČSSD).

MF DNES se je snažila oslovit s žádostí o vyjádření, ale první jmenovaný odvětil pouze „bez komentáře“ a Rouček řekl, že je momentálně mimo okres a oznámení, které má na poště, si ještě nestihl převzít. „V tuto chvíli o tom tedy nic nevím. Poštu budu přebírat až příští týden, až poté budu chytřejší. Zatím toho vy novináři víte více než já,“ sdělil.

Nevyjádřil se ani starosta Zdeněk Matouš, nezvedal telefon a neodpověděl ani na zaslanou SMS.

Pro zahrádkáře za trojnásobek ceny

Kauza podezřele levného prodeje pozemku se začala psát už v dubnu 2009. Radnici tehdy oslovila nově vzniklá firma Jabloňový sad Krupka s tím, že má o parcelu o rozloze téměř 28 tisíc metrů čtverečních zájem a chce na ní postavit rodinné domy. 

O tři roky později město s firmou podepsalo smlouvu o smlouvě budoucí, ve které stanovilo částku 100 korun za metr čtvereční.

Zajímavé na případu bylo i to, že firma neměla s nemovitostmi žádné zkušenosti a dva její jednatelé ze tří měli trvalé bydliště hlášené na radnici. Sousední pozemky navíc město běžně prodávalo místním zahrádkářům i za trojnásobek ceny za metr čtvereční.

S prodejem a především podezřele nízkou cenou od počátku nesouhlasili opoziční zastupitelé z hnutí Zdravá Krupka a hnutí ANO. Na jednání zastupitelů v roce 2019, kdy se prodej do rukou soukromé firmy řešil, dokonce navrhli, aby byla cena zvýšena na 600 korun za metr čtvereční, avšak marně.

K prodeji nakonec došlo tajným hlasováním. Z 18 přítomných zastupitelů pro něj hlasovalo 13 lidí. Opozice se tajné volby odmítla účastnit.

„Je to naprosto standardní věc. Jedná se o nejdemokratičtější způsob hlasování, aby každý mohl volit svobodně. Naopak považuji za zbabělé se ho neúčastnit,“ řekl tehdy k tajnému hlasování starosta Matouš. 

Prodej obhajoval jako standardní. „Respektovali jsme smlouvu o smlouvě budoucí z roku 2012. Souhlasím, že by byla lepší vyšší částka, ale jedná se o území, které je třeba zasíťovat. Skoro třetinu rozlohy pozemku pojmou komunikace a nezastavitelné plochy,“ argumentoval tehdy.

Trestní oznámení podala opozice

Opozice s prodejem přesto dál nesouhlasila a na dalším jednání zastupitelů navrhla původní usnesení revokovat. Jenže 12 koaličních zastupitelů bylo proti a návrh smetli ze stolu. Opoziční zastupitelé Zdravé Krupky proto v kauze podali trestní oznámení. A nyní se dočkali určitého zadostiučinění.

„Samozřejmě jsme rádi, že to policie dál řeší. Prodávat tak levně pozemky je jednoznačně špatné hospodaření s majetkem města,“ řekla zastupitelka Miloslava Bačová (Zdravá Krupka).

V Krupce se přitom v posledních letech nejedná o jediný podezřelý prodej pozemků, který vyšetřovala policie. Loni v listopadu například zastupitelé plánovali prodat parcely v Unčíně lidem z radnice a jejich příbuzným za 250 korun za metr čtvereční, původní usnesení ale nakonec revokovali a pozemky následně prodali řádně obálkovou metodou nejvyšším nabídkám.

Nejznámějším případem je prodej pozemků v roce 2005, kdy tehdejší místostarosta Zdeněk Matouš se dvěma společníky (jedním byl současný primátor Ústí Petr Nedvědický z ANO) získali v Krupce louky za 338 tisíc korun, následně v zastupitelstvu prosadili změnu územního plánu a jako stavební parcely je prodali developerské firmě za 42 milionů korun. Policie však tehdy případ ukončila s tím, že nešlo o trestný čin.

Autor: