Dobrovolníci obnovují historickou cestu, inspirovaly je staré mapy

  14:42
Zapomenutou cestu, která vede z Očihova do Vroutku na Lounsku, obnovují místní nadšenci. Inspirují se starými mapami, které zachycují původní hustou sít cest mezi jednotlivými obcemi. Stávající cesty vedoucí do krajiny využívá hlavně těžká zemědělská technika.

Dobrovolníci obnovují zapomenutou cestu, která vede z Očihova do Vroutku na Lounsku. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

„Ve starých mapách císařských otisků jsem objevil cestní síť, která tehdy spojovala obec s okolními sídly. Napadlo mě, že by bylo dobré jednu z cest obnovit,“ popisuje Petr Menzl ze spolku Společenstvo pro památky Podbořanska, který se po vysokoškolských studiích vrátil zpět do Očihova a je iniciátorem obnovy cesty.

Původní cesta z Očihova do Vroutku je hodně zarostlá a dřeviny tam vytvořily remízky, kde hledá úkryt zvěř. Úseky proto bylo nejdříve nutné vyklestit. První brigáda proběhla už před více než rokem a od té doby jich bylo už několik. Náklady částečně hradí různé dotace.

Do projektu se zapojilo několik desítek lidí z Očihova a okolí. „Remízky neničíme, chceme, aby je dál mohla využívat zvířata. Obnovenou cestu vedeme skrz ně,“ upozorňuje Menzl.

Z pětikilometrové trasy je zatím hotová zhruba polovina. Práce na obnovení celé cesty tak ještě budou nějakou dobu pokračovat. Nedávno tam dobrovolníci vysázeli 80 hrušní. Odrůda byla vybrána tak, aby byla typická pro tento region. V minulosti totiž hrušně cestu lemovaly, některé staré stromy jsou tam dodnes.

„Prostupnost krajinou je nejen na Podbořansku téma, které by se nemělo opomíjet. Je přirozené navštěvovat přírodu kolem sebe a mít možnost dostat se za obec nebo město nejen automobilem,“ dodává Menzl. Na cestě je také přístřešek, kde je možné posedět. V rámci projektu proběhla také výstava historických fotografií Očihova.