iDNES.cz

Noc kostelů se blíží. Trmice lákají na raritu, Konojedy na otevření krypty

  7:14
Nahlédnout do kostelních sakristií, klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat do věží či naopak sestoupit do starobylých krypt mohou zájemci v pátek na řadě míst v Ústeckém kraji při akci Noc kostelů. V rámci republiky se letos koná už počtrnácté, na severu Čech jde o 13. ročník.

Po opravách se otevře klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je součástí cisterciáckého kláštera v Oseku u Duchcova. | foto: Jan Veselý, MF DNES

„V litoměřické diecézi jsme se do prvního ročníku nezapojili. Zato letos se přihlásil rekordní počet kostelů, kaplí nebo modliteben. Zatím jich je 243, ale číslo ještě stoupne, do akce je možné se přihlásit do poslední chvíle,“ uvedla Milena Davídková, koordinátorka Noci kostelů v litoměřické diecézi, pod kterou patří kostely nejen v Ústeckém, ale částečně i v Libereckém, Středočeském a okrajově i Královéhradeckém kraji.

„Největší zastoupení otevřených kostelů má na severu Čech Litoměřicko a Děčínsko, hodně otevřených kostelů bude i na Teplicku a na Ústecku,“ doplnila Davídková.

Některé památky budou mít letos návštěvnickou premiéru. Poprvé se například otevře krypta v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech nedaleko Úštěku na Litoměřicku ukrývající rakve šlechtické rodiny Šporků i pozdějších majitelů zdejšího zámku.

„Kryptu otevřeme jen na pár dnů, poté ji 600 kilogramů vážící víko znovu na nějakou dobu uzavře,“ uvedl nynější majitel kostela a zámku Vladimír Přibyl.

Po opravách se otevře klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je součástí cisterciáckého kláštera v Oseku u Duchcova. Poprvé budou moci zájemci nahlédnout do kostela v Třebenicích a Medvědicích na Litoměřicku či do kostela sv. Jiří v Jiříkově na Děčínsku.

Po mnoha letech se otevřou i prostory bývalého evangelického kostela Pána Ježíše v Trmicích u Ústí, který je od loňského roku v majetku města.

„Většina zdejších obyvatel se do kostela nikdy nedostala, dlouhá léta byl uzavřený,“ zve na prohlídku starostka Jana Oubrechtová s tím, že kostel je neobvyklou raritou. „Hlavní loď není v přízemí kostela, ale nezvykle v prvním patře,“ prozradila.

Letošní Noc kostelů je vztažena k Mezinárodnímu roku skla, který vyhlásilo UNESCO, a Janu Amosovi Komenskému coby připomínka jeho života a díla. Na řadě míst se uskuteční i koncerty, výstavy a další doprovodné akce. Kompletní přehled míst a dalších informací je k dispozici na webu nockostelu.cz.

zpět na článek