Krajská zdravotní převezme špitál v Rumburku dřív, čeká ho i modernizace

  16:04
Na konci dubna se v rumburské Lužické nemocnici otevře interna, časem se do ní má přemístit poliklinika a chystají se i další kroky kompletní modernizace. Ta se uskuteční do roku 2023 a bude stát přes půl miliardy korun. Zároveň se špitál do Krajské zdravotní začlení už 1. července, tedy dříve, než bylo v plánu.

Lužická nemocnice v Rumburku | foto: Jiří Nýdrle, MF DNES

„Interna bude mít 22 lůžek a jejím otevřením uvolníme kapacity v děčínské nemocnici. Pracujeme na přemístění i dalších ambulancí, abychom mohli v nemocnici otevřít další lékařské stanice. Na chirurgii se vrátili někteří lékaři a máme dohodu s lékaři i pro internu, jen zatím ještě hledáme primáře,“ říká Petr Malý, generální ředitel Krajské zdravotní, který je současně ředitelem Lužické nemocnice.

Nemocnice má dnes kromě laboratoře čtyři oddělení – chirurgii, kam spadá i gynekologie, pediatrické oddělení, interní ambulanci a mezioborovou JIP a dále léčebnu dlouhodobě nemocných se 75 lůžky, z nichž 37 je v současnosti využíváno na doléčení pacientů s covidem.

„Do opravené nemocnice chceme přemístit i polikliniku, protože v ní není rentgen, výtah ani laboratoř,“ uvedl Malý. Z areálu V Podhájí by se pak měl stát domov pro seniory se 150 lůžky, který by spravoval kraj.

Na modernizaci chce Malý využít dotace. „Na opravy bude potřeba asi 350 a na zdravotnické přístroje 200 milionů. Za půl miliardy lze špitál kompletně zrekonstruovat tak, aby byl moderní. Z programu ReactEU lze získat až 150 milionů na urgentní příjem a až 200 milionů můžeme dostat na LDN. Když se podaří uspět, nebude toho už chybět tolik,“ říká Malý, podle kterého může nemocnice čerpat i další dotace IROP, které budou vypsány na podzim.

„Vše by mělo být hotové do konce roku 2023, což je i podmínka dotace,“ doplnil.

Porodnice se již nevrátí

Ovšem porodnice, která byla v Rumburku také, než před čtyřmi lety kvůli nedostatku personálu skončila, se už nevrátí.

„Není to reálné, na akreditovanou porodnici je třeba mít aspoň 600 porodů ročně, což nemocnice v Rumburku nesplňuje,“ řekl předseda představenstva Krajské zdravotní Adam Vojtěch.

„Porodnice navíc musí mít i perinatologickou JIP, kdyby se u novorozence vyskytly komplikace. Specialistů je ale velmi málo a nemyslím si, že pro Rumburk jsou k dosažení. Novou porodnici budeme stavět v Děčíně,“ doplnil Malý.

Stejně jako rumburská nemocnice se nakonec o něco dříve proti dosavadním předpokladům začlení do Krajské zdravotní i nemocnice v Litoměřicích. Jak Vojtěch oznámil, pod zdravotnický holding má přejít už od dubna.