iDNES.cz

Za nelegální odběr podzemní vody dostaly Lovosice stotisícovou pokutu

  9:58
Inspektoři z České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem uložili městu Lovosice pokutu 126 510 korun za odběr podzemních vod nad povolený limit. V roce 2018 město nelegálně odebralo z jednoho vrtu a dvou studen celkem 8 434 metrů krychlových podzemních vod.

ilustrační snímek | foto: AP

Z vrtu město zalévalo trávu na fotbalovém stadionu a z vrtaných studen zavlažovalo antukové hřiště, tenisové kurty a zeleň. Množství odebrané vody však výrazně převyšovalo povolené limity.

„Povolený limit pro maximální měsíční odběr z vrtu byl 120 metrů krychlových. Například v červnu však město tuto hodnotu překročilo více než čtrnáctinásobně. Celkem z tohoto vrtu nelegálně odebralo 7 280 metrů krychlových podzemní vody,“ uvedl Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem.

Při stanovení výše pokuty inspektoři zohlednili, že k nadlimitním odběrům došlo z důvodů zajištění sportovního vyžití a aktivního odpočinku obyvatel a závlahy městské zeleně, nikoliv z komerčních důvodů.

Proto uložili nejnižší zákonnou pokutu 15 korun za metr krychlový nelegálně odebrané vody. Zároveň inspektoři přihlédli k tomu, že město začalo činit kroky k získání nových vodoprávních povolení s případnými vyššími limity pro odběr podzemních vod.

„Je však třeba zdůraznit, že povolením stanovené limity je potřeba dodržovat, protože chrání zdroje vody před jejich přečerpáním. To je hlavně v této době, kdy řadu míst v Česku trápí hydrologické sucho, velmi důležité,“ dodal Grund.

Lovosice už zahájily kroky k nápravě

Lovosice zahájily podle starosty Milana Diana po ukončení loňské sezony kroky k nápravě. „Objednali jsme hydrogeologický posudek pro zvýšení odběru podzemní vody,“ uvedl Dian

„Na jeho základě byla provedena příprava k žádosti pro správce povodí, státní podnik Povodí Ohře o navýšení limitů pro jednotlivá odběrná místa. Bylo provedeno proškolení odpovědných pracovníků provozu o dodržování stanovených hodnot čerpání podzemních vod dle platného povolení,“ dodal starosta.

Podle radnice je hydrogeologickém posudku uvedeno, že sezónní i trvalý odběr podzemní vody na odběrných místech nebude poškozovat životní prostředí ani omezovat případné odběry v okolí.

Město se proti pokutě neodvolalo a sankce je pravomocná.

Za nelegální odběr podzemních vod a vypouštění odpadních vod do Labe bez povolení dostala minulý týden pokuty za více než 130 tisíc i firma České loděnice z Děčína.

zpět na článek