iDNES.cz

V Ústeckém kraji jsou nejvyšší mzdy v historii, firmy se předhánějí

  11:02
Zaměstnanci v Ústeckém kraji se mají nejlépe v historii. Průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku v porovnání s prvními třemi měsíci o 2 415 korun na 29 255 korun.

„Jedná se o historicky nejvyšší hodnotu,“ potvrdila Monika Raušerová z krajské pobočky Českého statistického úřadu.

Zatímco v České republice činil růst průměrné mzdy 8,6 procenta, v kraji vyrostla o celých devět procent.

„České ekonomice se v posledních měsících daří, nezaměstnanost dosahuje historicky nejnižších hodnot a firmy mají nedostatek zaměstnanců. To vše vede k růstu mezd,“ dodala Raušerová.

Firmy svádějí o zaměstnance nelítostný boj, na trhu práce je totiž málo kvalifikovaných pracovníků, a často jim proto nabízejí nadstandardní podmínky. 

Třeba firma Benteler, jež má pobočky v Klášterci nad Ohří a v Rumburku a specializuje se na výrobu automobilových dílů a strojů a robotů určených pro automobilový průmysl, láká na zajímavé nástupní platy. Operátor výroby si zde přijde na 25 tisíc hrubého, svářeč na 26,9 tisíce a seřizovač na 29,5 tisíce korun. 

Firma navíc nabízí benefity v podobě 13. platu, patnáct tisíc korun odměnu za doporučení nového zaměstnance či 150procentní příplatek za práci ve svátek.

Různé bonusy i navyšování mezd nabízí z obavy o ztrátu kvalifikovaných pracovníků i děčínská společnost Ryko, která se zabývá opravou železničních vagonů.

„Stávajícím zaměstnancům zvyšujeme mzdy a zároveň jim nabízíme různé benefity. Dáváme jim vše možné, aby u nás byli spokojení. Od ledna jsme navýšili dovolenou na pět týdnů a přidali peníze jak do tarifů, tak i na odměnách,“ poznamenal ředitel firmy Martin Vošta.

Platy žene nahoru nedostatek kvalitních pracovníků

Podle něj žene platy nahoru nedostatek kvalitní pracovní síly na trhu práce.

„Lidé, kteří jsou dnes na úřadu práce, nemají dostatečnou kvalifikaci a ochotu pracovat. Když už k nám přijde někdo nový, je to člověk, kterého přetahujeme od živnostníka nebo konkurence,“ uvedl Vošta.

Právě tyto zaměstnance musí společnosti napříč odvětvími často přeplácet. „U nás je průměrná mzda vyšší než v kraji a díky tomu nemáme o lidi nouzi,“ přiblížil Vošta.

Vyšší platy nabízí zaměstnancům i sklářská společnost AGC Automotive Czech v Chudeřicích. 

„V posledních obdobích jsme navýšili dělnické mzdy o devět procent. Mimo naše 13. a 14. platy zavádíme i variabilní složku na úrovni tisíc korun měsíčně, při splnění definovaných podmínek. Počítáme, že zavedením těchto kroků dojde k nárůstu průměrné měsíční mzdy v roce 2018 oproti roku 2016 o více než třináct procent,“ sdělil generální ředitel Luděk Steklý.

Ne všechny firmy si ale mohou dovolit platit svým pracovníkům více, než je krajský průměr. 

„U nás se na tuto částku nedostaneme, ale samozřejmě se snažíme mzdy každý rok navyšovat, abychom nepřišli o kvalifikované zaměstnance. Noví většinou jen rotují a po skončí měsících stejně skončí na úřadu práce,“ podotkla Helena Müllerová, personální ředitelka dubské společnosti Český porcelán.

Přestože průměrná mzda v Ústeckém kraji vzrostla na více než 29 tisíc, za celorepublikovým průměrem stále zaostává o 2 596 korun. 

Vůbec nejhůře je na tom Karlovarský kraj s 27 714 korunami. Naopak nejvíce berou lidé v Praze, rozdíl oproti mzdě na severu Čech je 10 433 korun.

Autor:
zpět na článek